מזוודות הכסף שאותרו בבית בכיר בחמאס
מזוודות הכסף שאותרו בבית בכיר בחמאסצילום: דובר צה"ל

הותר לפרסום כי במסגרת פעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי ומחוז דרום במשטרת ישראל, במהלך חודש ינואר נעצרו אוסאמה אלעוקבי ואשתו סמאח, אזרחים ישראלים תושבי חורה שבנגב, בחשד לקשר עם פעילי חמאס בחו"ל.

אוסאמה אלעוקבי, היה בעבר פעיל בפלג הצפוני של התנועה האסלאמית עד להכרזתה בשנת 2015 כהתאחדות בלתי מותרת, בין היתר, לאור פעילות משותפת עם תנועת החמאס. הוא מוכר לאורך השנים כמי שמזדהה עם אידיאולוגיה קיצונית כנגד מדינת ישראל ומוסדותיה ואף מעורב בנשיאת דרשות במסגדים ופרסומים ברשתות החברתיות, תוך עידוד השתתפות בפעילות אלימה במסגד אל-אקצה.

במסגרת חקירתו בשב"כ ובימ"ר נגב וממצאים שנתפסו בביתו, נחשפה תמיכה והזדהות עם אידיאולוגית החמאס, לצד ראיות כי העביר סיוע כספי לפעיל חמאס ברצועת עזה בהיקף של עשרות אלפי שקלים במשך שנים.

עוד עולה מהחקירה כי ביצע שימוש בתרומות שאסף כצדקה ממסגדים בנגב ובפועל הכספים הועברו על ידו לפעיל חמאס ברצועת עזה.

התברר גם כי אוסאמה עמד בקשר עם בכירי חמאס בחו"ל במספר הזדמנויות, נפגש עימם באופן אישי במסגרת טיסותיו לטורקיה, וך שימוש באשתו ככיסוי למצג שווא של טיול זוגי. במסגרת פגישות אלו גייס כספים מפעילי חמאס.

במהלך ביקורו האחרון בטורקיה בחודש יוני 2023, השתתף אלעוקבי בפורום מצומצם בו נפגש, הן עם בכיר חמאס המקורב לצמרת הנהגת החמאס בחו"ל, והן עם סאלח אל-עארורי, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס בחוסל בלבנון.

עם תום חקירתו בשב"כ ובמשטרה, הגיש עו"ד יריב צרי מפרקליטות מחוז דרום כתב אישום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע נגד אלעוקבי המייחס לו עבירות של מגע עם סוכן חוץ, איסור פעולה ברכוש למטרות טרור.