נתן שרנסקי
נתן שרנסקיצילום: אורן פיקסלר. פלאש 90

אסיר ציון נתן שרנסקי התכתב באופן חשאי עם האופוזיציונר הרוסי אלכסיי נבלני בזמן שהותו בכלא, כך חשפה העיתונאית האמריקנית בארי וייס.

על פי הדיווח, המכתבים הוברחו בידי עורכי הדין של נבלני תחת אפם של השלטונות. במכתבים עודד שרנסקי את נבלני וכתב לו שמיליונים שואבים השראה מהאומץ שלו.

שרנסקי כתב, "על ידי זה שאתה נשאר אדם חופשי בכלא, אתה, אלכסיי, משפיע על נשמות של מיליוני אנשים ברחבי העולם".

נבלני כתב, "אני בתא ענישה עכשיו, אבל כשקוראים על 400 הימים שבילית אתה ב'תא הענישה' על ירידה במנות המזון, מבינים שיש אנשים שמשלמים מחירים הרבה יותר גבוהים על הרשעותיהם".

נבלני כתב עוד כי קרא את ספרו על שנות המאבק בשלטון הקומוניסטי. במכתבים הוא גם ציטט מהתנ"ך כי "מה שהיה הוא שיהיה" והוסיף כי הוא ממשיך להאמין שנתקן את זה, ושיום אחד ברוסיה יהיה מה שלא היה".

"אני כותב אליך כקורא שלך", הוסיף נבלני באחד ממכתביו. "זה עתה קראתי את הספר שלך, 'לא אירא רע'. השתעשעתי מהעובדה שלא השתנה לא מהות המערכת ולא דפוס מעשיה. אני רוצה להודות לך על הספר הזה, שכן הוא עזר לי מאוד וממשיך לעזור".

"הספר שלך נותן תקווה כי הדמיון בין שתי המערכות - ברית המועצות ורוסיה של פוטין - הדמיון האידיאולוגי שלהן, הצביעות המשמשת כבסיס למהותן, וההמשכיות מהראשונה לאחרת, כל זה מבטיח קריסה בלתי נמנעת. כמו זו שהיינו עדים לה".

שרנסקי הגיב, "אלכסיי, אתה לא רק מתנגד, אתה מתנגד עם 'סטייל'! האימה שלי מההרעלה שלך השתנתה לתדהמה ולהתרגשות כשהתחלת בחקירה עצמאית משלך. אני מאחל לך, לא משנה כמה קשה זה עשוי להיות פיזית, לשמור על החופש הפנימי שלך".

בסוף השבוע שעבר פרסמו השלטונות ברוסיה כי נבלני מת בתאו, כשעל פי ההערכות חוסל על ידי השלטונות ברוסיה, 4 שנים אחרי ששרד ניסיון הרעלה.

אלכסיי נבלני בדיון בבית המשפט
אלכסיי נבלני בדיון בבית המשפטצילום: רויטרס

יוליה נבלניה, אלמנתו של אלכסיי הבטיחה היום להמשיך את דרכו של בעלה והאשימה שהנשיא ולדימיר פוטין רצח אותו כיוון שלא הצליח "לשבור" אותו.

"אני רוצה לחיות ברוסיה חופשית, אני רוצה לבנות רוסיה חופשית", אמרה בסרטון שפרסמה והוסיפה, "ולדימיר פוטין הרג את בעלי".

"פוטין לקח ממני את הדבר היקר לי מכל. האיש האהוב ביותר, והקרוב אליי ביותר. אבל פוטין לקח את נבלני גם מכם", הוסיפה בפנייה לאזרחי רוסיה. "פוטין לא הרג רק אדם בשם אלכסיי נבלני, אלא רצה להרוג יחד איתו את התקווה שלנו, את החופש שלנו, את העתיד שלנו".