תיעוד חדש ממבצע חילוץ החטופים מרפיחדובר צה"ל

חיל האוויר מפרסם היום (שני) נתוני תקיפות בזירות השונות מתחילת המלחמה וכן תיעוד חדש מחילוץ החטופים פרננדו ולואיס מרפיח.

מתחילת הלחימה נתקפו על ידי כלי טיס שונים של חיל האוויר כ- 29,000 מטרות.

בשיא המלחמה חיל האוויר נתן סיוע באש ל9- אוגדות בו זמנית, מתוכן 5 אוגדות מתמרנות ברצועת עזה 3 אוגדות פרוסות בגזרה הצפונית ואוגדת איו"ש כאשר כלי טיס מאוישים מרחוק, מסוקי קרב ואף מטוסי קרב ביצעו תקיפות לסיוע לתמרון.

תקיפת הקרב הקרובה ביותר לכוחותינו, בוצעה במרחק של כ80 מטר מהכוחות. התקיפה בוצעה ב- 18 בנובמבר, בהיתקלות של חטיבה 401 עם מחבלים שירו נ"ט לעבר כוחותינו.

במהלך הלחימה פונו משטח הלחימה מעל 1000 פצועים בכ-500 פינויים מוסקים. ממוצע הזמן מרגע הפציעה עד הגעתו של הפצוע לבית החולים עומד על 62 דקות, זמן השהייה הממוצע של המסוק על הקרקע ברצועת עזה עומד על פחות מ60- שניות.

נתוני חיל האוויר
נתוני חיל האווירצילום: דובר צה"ל

עד כה החיל טס מעל 186,000 שעות טיסה, תקף מעל 31,000 מטרות בכלל הזירות, מתוכן, כ1,100- בזירה הצפונית.

כ-26,000 תקיפות באמצעות מטוסי קרב, כ-3800 תקיפות באמצעות מסק"ר, כ-3,800 תקיפות אמצעות כלי טיס מאוישים לרחוק, כ-7000 תקיפות "הבזק" – תקיפות מידיות בדרישת הכוחות הקרקעיים.

באיו"ש, כחלק מהמבצעים החטיבתיים באזור כלי טיס מאוישים מרחוק של חיל האוויר בשיתוף פעולה עם פיקוד המרכז מלווים באופן צמוד את הלוחמים ובמידת הצורך תוקפים ומחסלים חוליות מחבלים אשר מסכנות את הכוחות. במהלך המלחמה בוצעו למעלה מ30 תקיפות אוויריות בשיתוף עם תא התקיפה של אוגדת איו"ש.

פעילות חיל האוויר ביו"שדובר צה"ל

בלבנון, בשיתוף פעולה עם פיקוד הצפון ואגף המודיעין, חיל האוויר פועל בעצימות גבוהה בשמי לבנון ובוצעו עשרות גיחות מאוישות מעל שמי המדינה. בשיתוף פעולה עם פיקוד הצפון, כלי טיס שונים תקפו מעל 1000 מטרות במרחב ובמסגרת התקיפות הושמדו מאות תשתיות טרור, עשרות אתרים צבאיים ומפקדות של ארגון הטרור חיזבאללה.

מערך ההגנה האווירית ביצע אלפי יירוטים במהלך המלחמה, רובם על ידי מערכת "כיפת ברזל", עשרות יירוטים בוצעו בעזרת מערכת "קלע דוד" בעיקר ביממה הראשונה למלחמה, בוצעו כ15- יירוטי טק"א ו-6 יירוטים באמצעות מערכת "חץ". מערכת "חץ 3" ביצעה יירוט מבצעי ראשון במהלך המלחמה.

יצויין כי במהלך המלחמה, בחודש ינואר, הוקמה מחלקת איראן במטה המבצעי של חיל האוויר. תפקיד המחלקה להוביל את תהליכי המוכנות במטה המבצעי לטובת משימה במעגל זה.