סטרוק, לוין, קרויזר
סטרוק, לוין, קרויזרOren Ben Hakoon & Yonatan Sindel / Flash90

השרים יריב לוין ואורית סטרוק, יחד עם ח"כ יצחק קרויזר, פסלו בוועדה לבחירת שופטים קידום של שופטת שלום לבית המשפט המחוזי בטענה כי היא הקלה בענישה נגד מתפרעים ערבים במבצע "שומר חומות".

במהלך הישיבה אמרה סטרוק כי "הפריזמה שמעניינת אותי היא לאומנות. אין לי כל בעיה עם ערבים אבל אני לא רוצה למנות שופטים שמקלים ראש בעבריינים שהתפרעו ופגעו ביהודים במהלך שומר חומות".

מנגד קידמו השרים שופטים לאומיים וציוניים מחיפה ונצרת שהחמירו בענישה נגד מתפרעים בשומר החומות.

סטרוק הבהירה "לשופט במדינת ישראל חייבת להיות אחריות גם לשלום הציבור. כחברה בוועדה לבטחון פנים בכנסת הקודמת, נתקלתי במצב האבסורדי בו המשטרה מביאה לדין את מתפרעי 'שומר חומות', והשופטים מקלים ראש, מקלים בעונש, ופוגעים בהרתעה. היום, כחברה בוועדה למינוי שופטים, תפקידי להביא לשלחן הועדה גם את ההיבט הזה".

ח"כ יצחק קרויזר אמר בדיון: "אנחנו לא יכולים למנות שופטים כאלו. מה שצריך לעמוד כל העת לנגד עינינו כשאנחנו בוחרים שופטים, זה שבראש ובראשונה, שיהיו נאמנים למדינת ישראל ולערכיה. לא אתן ידי למינוי שופטים שהקלו עם פורעי 'שומר החומות' ויוצאים באמירות לאומיות כנגד מדינת ישראל".

גורם בועדה למינוי שופטים הוסיף "מנענו מינויים של שופטים שהקלו עם נאשמים בעבירות לאומניות בשומר החומות ומינויים של שופטים שהתבטאו באמירות לאומניות כנגד מדינת ישראל".

הוועדה מינתה 16 שופטים לבתי המשפט המחוזי בצפון ובחיפה ואחד לשלום באילת. המינויים התקבלו פה אחד.

כך, מנהל בתי המשפט השופט צחי עוזיאל, מונה לשופט בית משפט מחוזי. לבית המשפט המחוזי בנצרת מונו השופטים אסף זגורי, מורן מרגלית ואפרת רבהון. השופטת ג'מילה ג'אברין מונתה לרשמת ושופטת בפועל למשך ארבע שנים והשופט סאמר ח'טיב מונה מינוי בפועל למשך שנה.

לבית המשפט המחוזי בחיפה מונו השופטים אילנית אימבר, נתנאל בנישו, אחסן כנעאן, יואב פרידמן, גיל קריזבום, עידית רז-וינברגר ולובנה שלאעטה-חלאילה. השופטים זיו אריאלי, אייל דורון וזאיד פאלח מונו לרשמים ושופטים בפועל למשך ארבע שנים. השופט שלמה בנג'ו מונה מינוי בפועל למשך שנה. בנוסף אושר מינויו של עו"ד ניר שניידרמן לשופט בית משפט השלום באילת.