חיסון
חיסוןצילום: ISTOCK

מנהל התרופות האמריקני, ה-FDA, צפוי לאשר היום את החיסון לשפעת בתרסיס לאף - ללא זריקה לשימוש ביתי.

משמעות האישור שבקרוב יהיה ניתן לקבל את החיסון, שמתאים גם לילדים מעל גיל שנתיים, בבתי המרקחת ולהתחסן באופן עצמאי בבית, ללא צורך באחות או רופא ובלי ללכת למרפאה כלל.

החיסון בתרסיס, פלומיסט, הוא חיסון שקיים מספר שנים ומיועד למטופלים בריאים מגיל שנתיים, ומעלה לכלל שכבות הגיל באוכלוסייה.

כיום נותנים את החיסון שניתן בתרסיס דרך האף רק במרפאות קופות החולים. הבקשה ל-FDA נועדה לאשר את החיסון בתרסיס במתן ביתי באופן עצמאי.

הבקשה מתבססת על שני מחקרים: הראשון נדגם על החיילים בצבא ארה"ב, שחיסנו את עצמם, והראה שהיעילות והבטיחות של החיסון לא נפגעו בדרך הזאת.

המחקר השני בדק הורים שחיסנו את ילדיהם בתרסיס במתן חיסון ביתי, והתוצאות לימדו שהרבה יותר הורים יחסנו באופן זה את ילדיהם, כשלא יהיה צורך לגשת למרפאה.

יו"ר איגוד רופאי הבריאות בישראל לשעבר פרופ' נדב דוידוביץ', מומחה באפידמיולוגיה ובריאות הציבור ומנהל בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת בן-גוריון הגיב לבשורה: "אישור חיסון פלומיסט למתן באופן ביתי יכול להוות בשורה חשובה, שיעורי ההתחסנות לשפעת לצערנו ממשיכים להיות נמוכים, למרות השקעה רבה בקידום החיסון, מסיבות שונות כולל מורכבות מתן החיסון".

פרופ' דוידוביץ' הוסיף: "חשוב לבחון את הנושא וללמוד מהניסיון האמריקאי, לראות איך וכיצד ישראל תוכל לבחון הכללת החיסון כחלק מארגז הכלים למניעת שפעת בישראל".