נירית חוטובלי
נירית חוטובליגרפיקה - נעמה סטפנסקי, צילום התמונה - יקטרינה בורנדין

לי בירן מוציא שיר חדש "שירים עצובים" אותו כתב ב-28.10, יומיים אחרי שהופיע במטה משפחות החטופים בפעם הראשונה.

"כבר ארבעה חודשים שכל השירים שאני מנגן מרגישים לי עצובים, גם השמחים שביניהם", אומר בירן. "בתוך סוג של 'שגרה' שמבקשת להתקיים אני מוצא את עצמי חושב על אלה שנמצאים שם לבד ומתמלא בכאב וגעגוע לאנשים שאני לא מכיר. עד שיחזרו כל השירים ימשיכו להיות עצובים".

בן צור משחרר את "אבא" - שמביא סאונד חדש עם קסם של הניינטיז, ונכתב בהשארת המלחמה ונותן אור קטן של אופטימיות בתוך החושך הגדול.

שי המבר עם סינגל חדש בשם "נגן לי" שיר אותו כתבה והלחינה ל"מי שאהבנו ולא יחזור, למי שאנחנו אוהבים וחזר אחרת, למי שהיינו ולא נהיה יותר אף פעם, ולכל מה שיכולנו להיות", כך לדבריה, "נגן לי זה שיר על געגוע".

"תנועת החיים הגדולה לא עוצרת גם מול האסונות הגדולים ביותר. גם לא בתוך הלבבות השבורים ביותר. פעם זה הכעיס אותי, היום זה רק מעציב אותי ולפעמים, יש בזה גם נחמה. בהתחלה הלב שלך נשרף, אחר כך אתה מתרגל ובסוף אתה שוכח והחיים ממשיכים. למרות שמשהו בפנים עצר לנצח".

"משהו השתנה בנו מאז השבעה באוקטובר, העברית כולה עוד מחפשת בתוך עצמה מילים כדי לגלות בדיוק מה, אבל אני יודעת דבר אחד שמה שמניע את העולם זה לא הזמן, זה הגעגועים".

שליו רוקח, יוצר צעיר שבימים שבשגרה מתגורר בשדרות, משחרר סינגל רביעי מתוך אלבום בכורה עליו הוא עובד בימים אלו - "אם תבוא אליי", שאמנם נכתב הרבה לפני הימים של המלחמה, אבל בימים אלו מקבל משמעות חדשה.

בשיר "אם תבוא אליי" מדבר שליו על יחסיו עם אלוהים, יחסי קרבה וריחוק. שליו לא מפחד לבטא את רגשותיו במילים וזה יוצר שיר חשוף וכנה שמקבל עטיפה עוצמתית ומרגשת של לחן והפקה.

ניב דמירל משחרר שיר אהבה חדש וממכר שכתב בעצמו מדם ליבו - "בעולם שלי". על הלחן אחראי דמירל יחד עם עדן חסון וגיל דוגמא, ואת ההפקה המוסיקלית הוא ביצע ביחד עם המפיק המוערך רובי פאייר כאשר זהו שיתוף הפעולה הראשון של השניים מאז הלהיט "לא לך" של דמירל בו עבדו יחד.

השיר מספר על אהבה עמוקה שלא היה לה מקום באותו הזמן. כאשר הגבר שבסיפור עדיין תקוע באותו מקום, ושנים אחרי שר מתוך המקום שהוא משלים עם הסיטואציה.

"'בעולם שלי' הוא אחד מהשירים החשופים ביותר שכתבתי. התלבטתי מאוד אם להוציא את השיר הזה בימים מורכבים כל כך ולבסוף החלטתי שכן, כי שאני יודע כמה כוח והשפעה יש במוזיקה. זאת הזדמנות להודות לחברים המוכשרים שלי עדן חסון וגיל דוגמא שעזרו לי לדייק את הלחן ולרובי פאייר על הסבלנות וההשקעה בהפקה ובעיבוד המשותף. שמח שכולכם תהנו מהשיר הזה עכשיו".

ובפינת הקאברים, שני ביצועים מחודשים שיצאו לאחרונה ונתנו כבוד לביצוע המקורי הם 'נערי שובה אליי' ו'שלווה בארמונתייך'.

'נערי שובה אלי', שכתב והלחין דני ששון, ומבצעת במקור מרגלית צנעני, הוא סמל לשמחה ישראלית. לצלילו כולנו רקדנו, צחקנו ומחאנו כפיים, אך לא תמיד שמנו לב שהמילים מספרות המון כאב וגעגוע. כאב על נער שלא חזר, ומחוץ לדלת ביתו יושבים ומחכים שיחזור ויכנס בדלת.

מילות השיר רלוונטיות כל כך בימים אלו, שכל כך הרבה אהובות והאהובים מחכים מחוץ לדלת ביתם בתקווה שבכל רגע היקר להם מכל יחזור משבי החמאס, יכנס בדלת, ושוב יוכלו להתחבק חיבוק שלא יגמר לעולם.

אבימאיר בקולו ועיבודו שופך אור חדש על החוויה המסופרת בשיר, חוויתם הכואבת של כל כך הרבה בתים בישראל מה 7.10.2023. "השיר מוקדש לכל האבות והאימהות, האחים והאחיות, החברים והחברות, האהובים והאהובות של כל החטופות והחטופים היקרים לנו מכל, שבעזרת ה' יחזרו הביתה עוד היום".

אלו ימים קשים של מלחמה, מלחמה שמביאה איתה פחד, חוסר אונים ואי וודאות. השיר "שלווה בארמונותייך", שנכתב ומבוצע על ידי רביד פלוטניק במקור, מקבל ביצוע של נירית חוטובלי שבא לתת משמעות חדשה לטקסט.

העיבוד מדגיש את העוצמה והרגש בכל מילה והופך את השיר לאחד משירי הנושא של התקופה ושופך הרבה אור, אמונה ונחמה. ביצועה הרך והמרגש של נירית מייצר תחושה של תקווה אמיתית לימים מבורכים ושלווים.

את השיר נירית החליטה להקליט בזמן שהיא עצמה אשת מגוייס במטרה להתחזק ולחזק את נשות המילואים, נשות העוטף, המפונות, הפצועות, שורדות הנובה וכל מי שזקוקה\זקוק.