אריה ברדוגו ודודו סעדה
אריה ברדוגו ודודו סעדהצילום: בשבע

דודו סעדה מארח את רו"ח אריה ברדוגו, יו"ר איגוד גזברי הרשויות המקומיות לקראת הבחירות למחוזות, שיערכו ברובן ביום שלישי הקרוב.

בתוך כל קמפיין בחירות יש הבטחות רבות של מועמדים כלפי התושבים, הבטחות שרובן באות לתת הטבות לתושבים אך הן בלי כיסוי ובלי יכולת לממש בתקציב עירוני.

אחרי הבחירות כמו שאומרים בחיוך - 'נכון שהבטיחו, אבל לא הבטיחו לקיים'... אחד התחומים בהם יצטרך כל נבחר להתמודד ולהתכופף אליו זהו הנושא הכספי.

"לצערי, רוב הבטחות הנבחרים מגיעות ממקום של חוסר ידיעה וחוסר הבנה של מבנה התקציב העירוני שברובו קשיח ולא נתון לשינויים. אני מציע לכל נבחר לבדוק טוב טוב לפני שהוא מפזר הבטחות אותם לא יוכל לקיים. הייתי שמח שמועמד לפני שהוא מצהיר הצהרות - שילמד".

ברדוגו מוסיף ומסביר מדוע התקציב קשוח: "חלק גדול מתקציב הרשות מוגדר כתקציב צבוע - תקציב שאתה מקבל אותו ממקור חיצוני, בעיקר מממשלת ישראל, או מפעל הפיס והוא מיועד למטרה מסוימת, שאי אפשר לשנות את ייעודה. היכולת של רשות לעשות שינוי כספי, תלויה בהרבה גורמים - מהם המקורות הכספיים של הרשות, המיקום של הרשות המקומית, מצב הסוציו אקונומי של הרשות ועוד".

"עיקר ההכנסות של הרשות המקומית זה מכספי הארנונה, ויש הבדל גדול בהכנסות מארנונה ממגורים לעומת ארנונה עסקית משטחי מסחר ותעשייה. מועמד שמבטיח לתושבים להפחית ארנונה ברשות מקומית - סיכוי של 95% שלא יקיים. ברשות מקומית כדי להפחית ארנונה אתה צריך אישור שר הפנים ושר האוצר, ומניסיון העבר בשנים האחרונות משרדי הממשלה אינם מאשרים הפחתה של של תעריפי הארנונה".

הפודקאסט הוקלט לפני המלחמה.