זירת הפיגועמד"א

שלושה מחבלים פתחו הבוקר (חמישי) בירי בנשק אוטומטי לעבר נוסעים שעמדו בפקק תנועה בכביש 1 לכיוון ירושלים, סמוך למעלה אדומים ולמחסום א-זעיים.

צעיר בשנות ה-20 לחייו נרצח בפיגוע. בנוסף, צעירה בהיריון בשנות ה-20 לחייה נפצעה באורח קשה, והעובר שבבטנה לא נפגע.

ארבעה בני אדם נפצעו באורח בינוני בפיגוע, ובנוסף פונו לבתי החולים אישה כבת שנחבלה וארבעה נפגעי חרדה. צוותי מד"א פינו את הפצועים לבתי החולים שערי צדק, הדסה עין כרם והדסה הר הצופים בירושלים.

שניים מהמחבלים הם אחים מבית לחם שחוסלו במקום יחד עם מחבל נוסף. אדם נוסף נעצר בזירה. מלבד הנשקים האוטומטיים, על המפגעים נמצאו גם רימוני נפץ.

שב"כ הודיע כי המחבלים בפיגוע בכביש 1 ליד מעלה אדומים הם מוחמד זואהרה בן ה-26 ואחיו כאדם זואהרה בן ה-31, תושבי שכונת תעמרה בבית לחם, ואחמד אלוחש בן ה-31, תושב העיירה זעתרה באזור. המחבל כאדם זואהרה נכלא בעברו על רקע שהייה בלתי חוקית. שניים מהמחבלים חוסלו בזירה.

המחבלים הגיעו בשני כלי רכב לכביש, בו יש פקקי תנועה בשעות הבוקר דרך קבע, ועמדו עם מכוניותיהם בשוליים. כשהחל העומס הכבד הם יצאו מכלי הרכב ופתחו בירי בנשק אוטומטי לכיוון הנהגים שעמדו בפקק.

בני כשריאל, ראש עיריית מעלה אדומים, אמר בנושא לכאן חדשות: "התרענו עשרות פעמים בפני כוחות הביטחון על חשש מפיגוע בכביש העמוס הזה, ביקשנו שיסדירו את הפקק באזור על ידי הוספת נתיבים בבידוק במחסום, והפרדת הרכבים הישראליים מהפלסטיניים". מתחילת חודש ינואר סוכלו על ידי מערכת הביטחון 150 פיגועי ירי.

החובש עמית אררט, אח בבית החולים הדסה ויו"ר עמיתים לטיולים, היה בזירת האירוע וטיפל באחת הפצועות. לדבריו, "הפצועה יצאה מהרכב והתחלנו לטפל בה. לקח כמה דקות עד שהשתלטנו על הדימום. יש לה פגיעה בעורק של אמה שמאל ועדכנתי את אנשי הדסה לגבי אופי הפציעה. היא סיפרה לי שהיא התחילה לרוץ והספיקה לראות את המחבל עם הרובה כשהוא יורה".

אחד הפצועים בפיגוע הוא בנו של איש התקשורת אריק בן שמעון שנפגע בבטנו וברגלו מקליעים. בנו חנניה חתר למגע ופתח באש לעבר המחבל - בזמן שאמו יושבת במכונית. "הוא השתחרר לפני שבוע וחצי מחאן יונס, אחרי ששירת ברצועת עזה במילואים במשך ארבעה חודשים", סיפר אביו של הפצוע. "כשהמחבל עצר את הרכב בצד שמאל שלו, והתחיל לירות, הוא ירה בו כדור ראשון דרך החלון - ואז יצא החוצה, חתר למגע, פגע בו ונפצע גם כן". לדברי האב, האם שהייתה ברכב לא נפצעה - ומוגדרת כעת נפגעת חרדה.

מפקד מחוז ש"י, ניצב עוזי לוי, הגיע לזירה וקיים במקום הערכת מצב. "היום בשעה שבע וחצי בבוקר הגיעו שלושה מחבלים בשני רכבים שונים. המקום היה פקוק בשל המחסום, המחבלים פורקים מהרכב ויורים לעבר אזרחים ישראלים, היו ברשותם M-16, קרלו ורימונים. שוטרים שהיו פה בפעילות הורגים את שני המחבלים ופוצעים את השלישי באורח אנוש".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הגיע לזירה, "נמנע אסון מאוד גדול בזכות העובדה שלכל השוטרים יש נשק ולאזרחים יש נשק. אנחנו מחלקים עוד כלי נשק".

"אני מזכיר שלפני חצי שנה אמרתי שהזכות לחיות גוברת על הזכות לחופש תנועה של תושבי הרשות הפלסטינית. הזכות לחיים של תושבים יהודים ביהודה ושומרון גוברת על חופש התנועה של תושבי הרשות. צריך לשים מחסומים גם סביב הכפרים. צריך להגביל את חופש התנועה, מספיק להיות יפי נפש".

אברהם בקר חובש איחוד הצלה סיפר: "מדובר במספר זירות, באחת הזירות הענקתי סיוע רפואי ראשוני לשתי נשים שנפגעו מירי ונפגעת נוספת מחרדה. חובשים נוספים של איחוד הצלה פעלו בזירות הנוספות והעניקו סיוע למספר נפגעים נוספים במצבים שונים".