ישראל גנץ
ישראל גנץצילום: ערוץ 7

בסוף חודש בנובמבר, שיגר ראש מועצת בנימין ישראל גנץ מכתב לראש הממשלה ולשר הבטחון, והתריע על הסכנה הנשקפת מעומסי התנועה בכבישי יו"ש.

"העומס מהווה נקודת תורפה ביטחונית חמורה. אינני רוצה לעלות על הכתב את האיום הנשקף מחוליות טרור בעומס תנועה, אך כל בר דעת מבין זאת", כתב גנץ לפני כשלושה חודשים.

יצויין כי הפיגוע הקשה הבוקר במחסום ליד מעלה אדומים התרחש במתווה ממנו הזהיר גנץ. מחבלים חמושים ניצלו את עומס התנועה שלפני מחסום א-זעים, הסתובבו בין כלי הרכב ופתחו באש לעבר אזרחים.

גנץ הוסיף עוד כי "בעת הזאת אחד האתגרים המרכזיים נוגעים להתנהלות המחסומים בכניסה לתחומי הקו הירוק. כידוע, יש תנועה רבה באזור המעורבת מיהודים, ערבים תושבי הרשות וערבים ישראלים. ספיקת התנועה באזור מקסימלית והכבישים מתקשים לעמוד בכמות הנסועה. בשל כך, כל מצב שנופל ולו בקצת מפעילות מלאה וזורמת של המחסום, גוררת עומס תנועה מיידי ומהווה נקודת תורפה ביטחונית חמורה".

גנץ הוסיף והתריע, "בכבישים אלו, פקקי תנועה סותמים את הנסיעה ולא מאפשרים לצבא ולכוחות הבטחון וההצלה להגיע מנקודה לנקודה במרחב. ולמעשה אי אפשר לתת מענה לאירוע בזמן אמת".

הוא דרש מראש הממשלה ומשר הבטחון לתת על כך את הדעת ולקדם לאלתר מס' החלטות דחופות בהן הוראה ברורה והקצאת משאבים לכך שהמחסומים פועלים בתפוסה מלאה, כל נתיבי המחסום פתוחים משעת בוקר מוקדמת ועד שעות הלילה וכן תכנית מיידית להרחבת מחסומים קיימים. "אני מוצא עצמי שב ומתריע על הנושא בפני הגורמים האחראים בצה"ל וגם באוזניכם", סיים גנץ את מכתבו.