חבצלת דולב - פרויקט 252
חבצלת דולב - פרויקט 252צילום: יח"צ

שאלה:

מעל חודשיים שאני נפגשת עם בחור בכיסא גלגלים. מעל חודשיים שאני מסתירה את זה מההורים שלי מאחר שאני מכירה אותם ויודעת איך שהם יגיבו. בעיקר אבא שלי.

נדמה לי שיש כיום גיבורי ישראל שכולנו חייבים להם את החיים שלהם שחלקם נמצאים על כיסא גלגלים. אנחנו ב-2024. התקדמנו. זה גם מה שחשבתי עד שאזרתי עוז ושיתפתי את ההורים שלי. אבא שלי זעם עליי ולא הבין איך אני מסוגלת לעשות להם את זה.

הוא הכי מתקדם בעולם אבל מסתבר עד שזה מגיע לבת שלו...כרגע ההורים שלי מפצירים בי בתוקף לעזוב את האהוב שלי ואני לא יודעת מה לעשות? לוותר עליו? ללכת להם על הראש? ממש מרגישה שאני זקוקה כאן לעצה.

תשובה:

שלום יקרה.

כשאנחנו נפגשים למטרת חתונה, הכתובת הטבעית ביותר לשתף ולהתייעץ היא ההורים, הם מכירים אותנו טוב מכולם. בנוסף לכך יש להם חכמת חיים ולכן לפעמים הם רואים דברים שאנחנו לא שמים לב אליהם, שיכולים להיות מאד משמעותיים בהקשר הזה.

עם זאת, בסופו של דבר את זו שמתחתנת ולא הם. את תצטרכי לחלוק איתו את חייך ולכן ההחלטה היא שלך.

לכאורה את מחוייבת במצוות כיבוד הורים, אבל ההלכה הגדירה במפורש שכיבוד הורים הוא במה שנוגע לחייהם של ההורים. לעומת זאת אם זה משהו שנוגע לחייהם של הילדים (וההלכה מזכירה במפורש דוגמא של השאלה עם מי להתחתן) אין שם דין של כיבוד הורים. עם זאת, גם במצב בו אנחנו לא מחוייבים על פי דין בכיבוד הורים יש ודאי עניין לשמוע את דעתם מתוך ענווה ולתת לדעתם משקל כבד.

לכן עצתי היא שתשבי עם ההורים שלך ותשמעי באמת מה שיש להם לומר בסיטואציה הזו. לא על מנת לצאת ידי חובה, אלא מתוך מקום מכבד. ייתכן שתשמעי דברים שלא חשבת עליהם קודם ושיישנו את דעתך.

אם אחרי שהקשבת באמת ושקלת את השיקולים שהם העלו, עדיין את נותרת בדעתך שהוא האדם המתאים לך, עכשיו השאלה באיזו דרך את הולכת לומר להם. האם מתוך עמדה מול ההורים שהם מיושנים כאלו שלא התעדכנו. או לומר להם מתוך עמדה שאת מכבדת את דעתם כי יש בה הגיון (וברור שיש...). ואף על פי כן שקלת את דבריהם והחלטת אחרת.

כשאנחנו באים מול ההורים בענווה דברינו נשמעים הרבה יותר (זו לא שאלה של המילים שאנחנו אומרים אלא העמדה הפנימית היא זו שמשתדרת החוצה).

עצה נוספת ממני, תבדקי עם עצמך שאת מתחתנת איתו מתוך אותה עמדה בדיוק שהיית מתחתנת עם אדם שאינו בכסא גלגלים, דהיינו כשווה לך. תבדקי אם את לא בעמדה מרחמת, מלמעלה, שסועדת אותו "כי הוא גיבור ישראל". חובתנו להעריך ולהוקיר את אותם גיבורים, אך אי אפשר לבנות זוגיות על בסיס כזה שאחד בא "להושיע" את השני.

בהצלחה רבה והחלטות טובות בע"ה, חבצלת דולב.

השבת של השנה: פרויקט 252 בשבת פנויים ופנויות ייחודית למחפשי זוגיות! הזדמנות נדירה לצאת משגרת היום הלחוצה והעמוסה, לקבל מגוון כלים למציאת זוגיות ולהכיר חברים וחברות חדשים במסגרת נוחה רגועה וכיפית. לכל הפרטים ושריון מקום לחצו כאן>>

שבת קהילתית - פרויקט 252
שבת קהילתית - פרויקט 252צילום: יח"צ