אביחי אדרעי
אביחי אדרעיצילום: דובר צה"ל

הפרקליטות הגישה כתבי אישום נגד אחמד (25) ומחמוד (45) זידאת, שני המחבלים שביצעו את הפיגוע ברעננה בו נרצחה עדנה בלושטיין ונפצעו עוד 18 בני אדם.

לפי כתב האישום, בחודש דצמבר האחרון, תכננו השניים לגרום למותו של דובר צה"ל בערבית, סגן-אלוף אביחי אדרעי.

הם תכננו להסתנן לישראל, כשאחמד יעקוב אחר אדרעי ואם לא יצליח לפגוע בו באופן ספונטני, מוחמד יצטרף אליו לביצוע פיגוע יחד.

מאחר שאחמד ראה את אדרעי באוגוסט 2022 במסעדה ברעננה, הוא החליט שהוא גר באזור המסעדה, והוסכם בין השניים כי יחפש אותו באזור זה של העיר.

כשלא הצליחו לאתר את אדרעי, החליטו השניים על תוכנית שלישית שבה יבצעו פיגוע דריסה ודקירה המוני, וימיתו כמה שיותר אזרחים ישראלים בעיר רעננה.

לפי תכנית זו, מחמוד יתחיל לעבוד עם אחמד בעסק וכך תהיה להם גישה לכלי רכב ריקים כשהם מצוידים בסכין או חפץ חד דומה. בנוסף, החליטו להתפצל כדי לגבות כמה שיותר קורבנות בשתי זירות נפרדות במקביל. בהתאם לתוכנית, מחמוד הצטרף לעבוד עם אחמד כשבעל העסק הסכים לערוך לו ניסיון של כמה ימים.

ב-15.1.24 בשעות הצהריים, נטל כל אחד מהם רכב שהיה בשטיפה בעסק כשהוא מצויד בחפץ חד והחלו בנסיעה ברעננה. אחמד הבחין בהולך רגל וכשהיה בטוח שהוא ישראלי יהודי האיץ לכיוונו ודרס אותו עם חזית הרכב במהירות ועוצמה כך שהרכב עבר את האי תנועה והתנגש ברכב אחר.

בגלל שהרכב נתקע על אי התנועה, אחמד ירד ממנו כשהוא אוחז בסכין הסתער לכיוון רכב בו נהגה ג.ג, הבריח אותה ממנו, עבר את אי התנועה והחל בנסיעה נגד כיוון התנועה.

כמה מטרים משם הבחין בזוג הולכי רגל צועדים על המדרכה, וכשהיה בטוח שמדובר בישראלים יהודים האיץ לעברם ודרס אותם עם חזית הרכב. כתוצאה מהפגיעה בהם הרכב בו נסע נתקע על המדרכה. אחמד ירד מהרכב וכשהבחין שאחד מהולכי הרגל בו פגע עם הרכב עדיין חי, רכן לעברו ודקר אותו בעוצמה בחזה עד שהסכין נשברה.

במקביל, מחמוד המשיך בנסיעה וחיפש התקהלות, עד שהבחין בכ-25 ישראלים יהודים בתחנת אוטובוס ובסמוך לה שכללה אוכלוסייה בגילאי 9 עד 79.

אחמד עלה על המדרכה, האיץ לכיוון ההתקהלות ודרס 18 מתוך 25 אנשים, תוך שהוא מתנגש בתחנת האוטובוס ומנפץ את זכוכית התחנה.

כתוצאה מכך רכבו נתקע והוא נמלט מהמקום. בהמשך הגיעו כוחות הצלה והבהילו את הפצועים לבית החולים כשעדנה בלושטיין פצועה באורח אנוש, שניים נוספים באורח קשה. בבית החולים נקבע מותה של עדנה. ישנם פצועים נוספים שהועברו כשהם מורדמים ומונשמים לבית החולים ועד למועד זה, מצבם נותר קשה.

כתב האישום מייחס להם עבירות של רצח בנסיבות מחמירות (תכנון או הליך ממשי של שקילה וגיבוש החלטה להמית ומעשה טרור) בצוותא, מעשה טרור של ניסיון לרצח בצוותא, מעשה טרור של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות בצוותא, פציעה בנסיבות מחמירות בצוותא מתוך מניע גזענות או עוינות כלפי ציבור, קשירת קשר לפשע של מעשה טרור, הכנה לביצוע מעשה טרור בצוותא, החזקת סכין שלא כדין בצוותא מתוך מניע גזענות או עוינות כלפי ציבור, כניסה וישיבה בישראל שלא כחוק, שימוש במסמך מזויף בנסיבות מחמירות, התחזות כאדם אחר, נהיגה ללא רישיון, שימוש ברכב בלא רשות בצוותא מתוך מניע גזעני או עוינות כלפי ציבור, חבלה במזיד ברכב בצוותא מתוך מניע גזענות או עוינות כלפי ציבור.