מסיבת העיתונאים בה הוכרז סל התרופות
מסיבת העיתונאים בה הוכרז סל התרופותצילום: ברונו שרביט, לע"מ

הוועדה הציבורית להרחבת סל שירותי הבריאות לשנת 2024 הגישה היום (חמישי) את המלצתה לשר הבריאות אוריאל בוסו.

הוועדה המליצה להכניס 114 תרופות וטיפולים, עבור כ-317 אלף אנשים בעלות כוללת של 650 מיליון שקלים.

בין היתר הומלץ כי התרופה ויוואנס לטיפול בהפרעות קשב תינתן במסגרת הסל גם לבני 18-28, לאחר שעד כה ניתנה רק לילדים. בנוסף, בדיקות סקר יינתנו לנשים בהיריון מגיל 32, לאחר שעד כה ניתנו במסגרת הסל לבנות 36 ומעלה. כמו כן ימומן סקר גנטי רחב לאוכלוסייה, לבדיקת סיכונים למחלות גנטיות אצל זוגות שמתכננים להביא ילדים

הסל יכלול גם תרופה לאלופציה - מחלה אוטו-אימונית הגורמת לקרחות מקומיות, תרופה המיועדת לילדים הסובלים מגמדות ומסייעת בהארכת הגפיים שלהם, לבלב מלאכותי לסוכרתיים - שמספק ניטור רציף של רמות הסוכר והזלפת אינסולין מותאמת. עד כה ניתן במסגרת הסל רק לילדים, וכעת יינתן עד גיל 40.

לעיון בקובץ המלא של התרופות והטיפולים שאושרו

כמו כן אושרו גם טיפול האוזמפיק לחולי סוכרת (הזריקה שהתפרסמה כמסייעת בהפחתה משמעותית במשקל) - תינתן בהתוויה לחולים מסויימים בסוכרת, אך לא כטיפול בהשמנה. הסל יכלול גם תרופות חדשות בתחום האונקולוגיה, בהן תרופות ביולוגיות. כשליש ממספר התרופות שהומלץ להכניס לסל הן תרופות אונקולוגיה והמטואונוקלוגיה.

שר הבריאות אוריאל בוסו אמר על המלצות הוועדה: "מאז 7 באוקטובר משרד הבריאות ניצב בפני מציאות מורכבת מאוד - בין חירום לשגרה. מצד אחד, מערכת הבריאות מגויסת ורתומה לפעילות המלחמתית. מהצד השני אנו מחויבים להמשיך גם תהליכים חשובים נוספים לבריאות הציבור, בהם גם הבטחת מתן טיפולים ותרופות חדשניים לחולים בישראל".

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הוסיף: "מערכת הבריאות פעלה וממשיכה לפעול בעצימות גבוהה מאוד החל מ-7 באוקטובר. היום, אנחנו שומרים וממשים את אחד העקרונות החשובים בחוק ביטוח בריאות ממלכתי - ערבות הדדית. אנחנו מבטיחים זמינות לטכנולוגיות המתקדמות ביותר באופן אוניברסלי לכלל התושבים".