חתימת ההסכם בשומרוןדוברות מועצת שומרון

המועצה האזורית שומרון חתמה על הסכם להבאת עובדים זרים מהודו כפיתרון למשבר הבנייה והקושי להכניס עובדים מהרשות הפלסטינית ליישובים.

ראש המועצה יוסי דגן חתם על ההסכם יחד עם אלדד ניצן יו"ר התאחדות מעסיקי העובדים הזרים ומול סאם קוסלה בעליה של חברת כוח אדם מהודו.

במקביל חתמו חברות בניה הבונות בשומרון על הסכמים ישירים להבאת העובדים הזרים - ביניהם קובי שריקי בעלי חברת שריקי גרופ הבונה 167 יחידות דיור בישוב צופים ויוני הישראלי יו"ר הישוב הר-ברכה המקדם את בניית פרוייקט המגורים בישוב באמצעות קבוצת הבניה 'צורים'.

בחודשיים האחרונים קיים ראש המועצה יחד עם צוותו המקצועי מרתון פגישות בנושא עם שר השיכון יצחק גולדקנופף, מנכ"ל משרד השיכון יהודה מורגנשטרן, שר הכלכלה ניר ברקת, ועמד בקשר רציף מול שר הפנים משה ארבל.

הבאת פועלי בניין זרים הוגדרה כיעד מרכזי ועל כן הצוות המקצועי, בראשות המנכ"ל אמיתי רויטמן, בדק מספר חברות בארץ ובעולם, ובסופו של דבר נבחרה חברת Dynanic המביאה עשרות אלפי פועלים מרחבי העולם. מדובר בפועלים מנוסים שעובדים שנים רבות בענף הבנייה, שעבדו בדובאי, ובמדינות נוספות ועוברים מבחנים לפני כניסתם לעבודה בארץ.

כבר בחודש הקרוב צפויים להגיע לשומרון כ-100 עובדים זרים לפיילוט ראשוני כשלאחר מכן צפויים להגיע כאלף עובדים שיפעלו באתרי הבנייה ויסיימו פרוייקטים שהחלו פועלים פלסטינים לפני המלחמה.

"חלק מהניצחון הוא לחזק את הבנייה והכלכלה עוד יותר, אנחנו נמצאים במלחמה, והמשימה שלנו היא לחזק העורף, לחזק את האחיזה בארץ, לחזק את הכלכלה והבניה. חובה עלינו, לבטל את התלות של הכלכלה הישראלית בחסדיהם של המחבלים מהחמאס והמחבלים מהפתח, מהרשות הפלסטינית. הכלכלה הישראלית צריכה להיות חזקה", אמר דגן.

הוא הוסיף, "אני מודה לשרי הממשלה ומחזק את ידיהם של השרים העוסקים בנושא. אני קורא להם להאיץ, ביחד עם הרשויות, ביחד עם החברות, את מה שהם כבר התחילו, כדי שנוכל להביא ביחד מאות אלפי עובדים מכל רחבי העולם שרוצים לבוא לעבוד כאן, לפי כל החוקים, גם בבנייה, גם בחקלאות וגם בתעשייה. אני גאה שהשומרון היא הרשות הראשונה במדינת ישראל, שחותמת על הסכם הבנות שמאפשר ליזמי הבנייה ובהמשך ליזמים נוספים, תחת הכנפיים, גם שלכם, גם שלנו של המועצה, יחד עם חברינו היקרים מהודו, להביא פועלים בצורה מסודרת, עם כל הליווי הנדרש".

"אני קורא לחבריי ראשי הרשויות להצטרף למהלך הזה ולהביא עובדים מצוינים מהודו, לחבר אותם לבנייה, תעשייה וחקלאות, וביחד מתוך עמידה נחושה על הביטחון, על הכבוד הלאומי, מתוך עבודה נחושה לא פחות על חיזוק הכלכלה ובניין הארץ", סיכם.

סאם קוסלה הבעלים של Dynamic אמר: "לכבוד הוא לי להיות מוזמן לכאן, למפגש הזה. זה הביקור הראשון שלי בשומרון, והביקור השני שלי בישראל. זה היה מסע מדהים ללמוד על ישראל, ואנחנו כל כך נרגשים לעבוד עם הישראלים. אנחנו באמת מצפים ליצור שיתוף פעולה חזק ולעבוד עם השותפים הישראלים החדשים שלנו, תודה לכם. זו הפעם הראשונה שאנחנו עושים עסקים עם ישראל, והפעם הראשונה שהאנשים שלנו הגיעו לישראל, ואני יכול לומר, שכולם מרגישים כל כך רצויים. האירוח של הישראלים מדהים. אנחנו מרגישים כל כך בבית. אנחנו מרגישים רצויים כאן וזה מצב של win-win. זה הישג עבור הודו, וזה הישג לישראל, ואנחנו מקווים שזה יהיה סיפור הצלחה גדול לדבר עליו בעתיד".

אלדד ניצן יו"ר התאחדות מעסיקי העובדים הזרים סיכם: "אנחנו מאוד גאים שיצרנו פה שיתוף פעולה עם הודו במהירות, להביא לפה אנשים לפתח את הבנייה בהתיישבות. נביא כמה שיותר פועלים מהודו שילמדו את המנטליות כאן, ויפתרו את המשבר שנוצר בעקבות השביעי באוקטובר. הכוונה שלנו זה להביא כמה שיותר פועלים ויחד נצליח לשתף פעולה עם הקבלנים ונפתח את האזור".