בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בדיון שהתקיים הערב (חמישי) בהשתתפות ראש הממשלה, שר הביטחון, שר האוצר והשר במשרד הביטחון והשר לעניינים אסטרטגיים, הוחלט לכנס את מועצת התכנון העליונה לאישור אלפי יחידות דיור בהתיישבות בתגובה לפיגוע ליד מעלה אדומים.

למועצת התכנון יעלו לאישור כ-2,350 יח"ד במעלה אדומים, 694 יח"ד באפרת וכ-300 יח"ד בקידר.

שר האוצר והשר במשרד הביטחון בצלאל סמוטריץ' הגיב: "יידע כל מחבל שזומם לפגוע בנו שכל הרמת יד נגד אזרחי ישראל תענה במכת מוות והשמדה ובהעמקה של אחיזתנו הנצחית בארץ ישראל כולה".

ראש המועצה האזורית גוש עציון ויו"ר מועצת יש"ע שלמה נאמן אמר: "אנו מברכים על ההחלטה לקיים את ישיבת המת"ע לאישור אלפי יחידות דיור במעלה אדומים, קידר שבגוש עציון ובאפרת ומודים לראש הממשלה ושרי הביטחון, האוצר, והשר לעניינים אסטרטגיים על תשובה ציונית לפיגוע הנוראי הבוקר. ההתפתחות של ההתיישבות היא תשובה הולמת לכל מי שמנסה לפגוע בנו או לערער את זכותנו על הארץ".

"אנו מקווים ששאר יחידות הדיור שממתינות לאישור יאושרו בהקדם, אין צורך לחכות לעוד פיגוע רצחני. אויבינו צריכים לדעת שאנו לא נרתעים ממעשי טרור, אנחנו חייבים להמשיך לפתח ולבסס את אחיזתנו בכל חלקי ארץ ישראל", דברי נאמן.

ראש מועצת אפרת עודד רביבי אמר כי "לאחר אישור יח"ד במחיר מטרה לטובת הזוגות הצעירים וקידום דיור מוגן המדינה מעניקה לאפרת עוצמה אדירה ותנופה עם עוד 694 יחידות דיור. ההחלטה היא גם הבעת אמון ביכולת של הנהגת אפרת לתכנן לטווח ארוך לבנות, לצמוח ולגדול תוך שיתוף פעולה עם הדרג המדיני הבכיר ביותר. החלטה זו מבססת את החזון של בירת גוש עציון והמגינה של ירושלים מדרום".

בפיגוע נרצח מתן אלמליח, בן 26 ממעלה אדומים. הוא הותיר אחריו הורים, אח ושתי אחיות.

שישה בני אדם נוספים נפצעו - בהם עדי זוהר (30), אישה בהיריון שמצבה הוגדר קשה; וחנניה בן שמעון (23), שהשתחרר משירות מילואים ברצועת עזה בשבוע שעבר, הסתער לעבר אחד המחבלים ונפצע באורח בינוני.

המחבלים שביצעו את הפיגוע הם מוחמד זואהרה, בן 26, תושב תעמרה/בית לחם, ואחיו - כאדם זואהרה, בן 31, תושב תעמרה/בית לחם, שהיה כלוא בעברו על רקע שהייה בלתי חוקית. יחד איתם ביצע את הפיגוע גם אחמד אלוחש, בן 31, תושב זעתרה/בית לחם.