בן גביר ונתניהו
בן גביר ונתניהוצילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

בדיון הקבינט המדיני-ביטחוני שהתקיים אמש התפתח עימות בין השרים בנוגע לסיוע ההומניטרי לעזה. השר בן גביר דרש לקיים דיון חוזר בנושא.

הרמטכ"ל מתח ביקורת על אי האכיפה של המשטרה כלפי המפגינים בכרם שלום שהביאה לעצירה מוחלטת של הכנסת הסיוע אתמול. "אי אפשר להשאיר הצבא לבד. אנחנו מבצעים את החלטת ראש הממשלה להכניס סיוע הומניטרי, היום חיילים התעמתו עם מפגינים אבל אי אפשר שזה יימשך כך וזה לא תפקיד של צה"ל".

השר בן גביר, האחראי על המשטרה השיב: "אי אפשר לא לאכוף בשוויון. ראיתי שהרביצו למפגינים היום. המדיניות חייבת להיות שיש אותו דין בקפלן ובכרם שלום".

השר ישראל כ"ץ הגיב: "אתה היית אמור להתייצב ולהיות בכרם שלום ולומר למפגינים לא לחסום את הסיוע ההומניטרי". בן גביר ענה: "ומה הייתי אומר להם? שיש דין אחד לקפלן ודין שונה לכרם שלום?".

השר לוין גיבה את השר לביטחון לאומי וטען: "הוא צודק. בקפלן מתייחסים אחרת למפגינים. אי אפשר להפלות".

השר אמסלם תמך בעמדת ראש הממשלה: "יש החלטה וחייבים להעביר סיוע". השרה מירי רגב הוסיפה: "מציעה שהיועמ"שית תכתוב שאסור לחסום והמשטרה חייבת ליישם".

השר לוין תהה: "מה פתאום היועמ"שית? למה היא צריכה לתת חוות דעת כזאת החלטה. היא נתנה על קפלן שהמשטרה חייבת ליישם?".

השר גנץ הדגיש כי "המדיניות היא מדיניות קבועה, הקבינט קיבל החלטה, לא צריך עוד החלטה כמו שבן גביר רוצה. צריך לתת הוראה למשטרה לאכוף את החוק".

רה"מ נתניהו חתם את הדיון ואמר: "לא צריך הצבעה חוזרת על ההומניטרי לעזה. חוץ מהשר בן גביר כולם מסכימים שצריך להעביר. המשטרה חייבת לאכוף ביצוע מדיניות הממשלה. אנחנו החלטנו, נכון צריך אכיפה שוויונית אבל השר גנץ צודק, והמפכ"ל חייב לבצע".