פרופ' שלום רוזנברג
פרופ' שלום רוזנברגצילום: רוני נתן

הרב אלחנן ניר, ר"מ בישיבת שיח יצחק, מספר על המפגש הראשון שלו עם פרופסור שלום רוזנברג ז"ל, מהוגי הדעות החשובים בדור האחרון, במלאת שנה לפטירתו.

"שמעתי את שמו בגיל 16 ואמרו שגר לא רחוק, כדאי להרוויח אותו. התקשרתי והוא ענה, בעידן שאין ניידים, והוא אומר: כן, שלום. אני מציג את עצמי ומתי אני יכול לבוא, אמר בשמחה, תבוא באחת בלילה. זה מוקדם לך? אני מגיע, אשתו הפסיכולוגית ד"ר רינה פותחת ואומרת: שלום, בא אליך אורח. חכם רב חוכמה פגשתי, איש אשכולות שכל רז לא אניס ליה. הוא שוטף כלים ומקשיב לשיעור באידיש בקלטת לדף יומי", מספר הרב ניר.

"אני זוכר את עצמי מנסה להבין מה קורה פה, מדברים על השואה והתמודדות תיאולוגיות עם השואה, הוא די מהר מגיע לסוגיות בבבלי, ירושלמי ובקולנוע, ספרות, תיאטרון, פיזיקה, צריך לשים חגורה כי אני ברכבת הרים, ויחד עם הגאונות, המון נדיבות", הוסיף.

פרופ' שלום רוזנברג ז"ל שימש במשך שנים ארוכות כמרצה בכיר באוניברסיטה העברית בירושלים וכיהן כראש החוג למחשבת ישראל בין 1985 ל-1986.

בין היתר שימש לאורך הקריירה בתפקיד חבר באקדמיה לפילוסופיה יהודית בארצות הברית וחבר בוועדה בינלאומית שעסקה בהוצאה לאור של תרגומי אבן רושד, במסגרתה היה ממונה על התרגומים העבריים.כמו כן היה חבר במערכת 'מחקרי ירושלים' ו'דעת', ובוועד המנהל של המכון לחשיבה וליהדות בת זמננו שעל יד אוניברסיטת בר-אילן. בשנים 2002–2003 שימש חבר במזכירות הפדגוגית של משרד החינוך. בשנת תשע"ז החליטה עיריית ירושלים להעניק לו את אות יקיר ירושלים.