ברק חירם
ברק חירםצילום: דובר צה"ל

אליפז באלוה אביו של סמ"ר נדב באלוה ז"ל לוחם יחידת אגוז שנפל בקרב במארון א ראס במלחמת לבנון השניה תחת פיקודו של המ"פ ברק חירם מוחה על ההחלטה שלא לקדמו למפקד אוגדת עזה.

"ברק הוכיח עצמו במבחן הכי חשוב בשדה הקרב הוא קפץ מהבית סיכן את חייו עבורנו וקיבל החלטה בסיטואציה שאף אחד לא הכין אותו אליה. מי קבע שזו לא החלטה סבירה בלחימה? אם לא היו מפקדים כמוהו שחתרו קדימה איפה היינו עכשיו? הוא הכי ראוי לפקד על אוגדת עזה", אמר האב השכול.

תא"ל חירם, שצמח בחטיבת גולני, מילא שורה של תפקידי פיקוד לאורך השנים ואף נפצע ואיבד עין במהלך מלחמת לבנון השנייה.

הכתב הצבאי יוסי יהושוע חשף השבוע כי בצה"ל שוקלים למנות לתפקיד מטה את תת-אלוף ברק חירם, מפקד אוגדה 99, במקום לתפקיד מפקד אוגדת עזה כפי שסוכם ביולי האחרון. בין היתר, הדברים באים על רקע התקרית בבארי, שבה נטען כי כתוצאה מירי פגז טנק בהוראתו נהרגו מספר בני ערובה.

לפי הכתבה שפורסמה בחודש דצמבר ב"ניו יורק טיימס", חירם הודה כי הוא זה שהורה על ירי הפגז לביתה של פסי כהן בקיבוץ בארי, אירוע שהסתיים במותם של 12 בני ערובה ושל עשרות המחבלים שהתבצרו בבית.

לפי התחקיר, תא"ל חירם הגיע לבארי ב-16:00 ומצא כמה יחידות של צה"ל נלחמות באופן לא מאורגן בחלקים שונים של הקיבוץ. "טנק בודד הגיע, ובביתה של פסי כהן - שם הוחזקו 14 בני ערובה - התפתח מצב מורכב. כדי להאט את התקדמות החיילים, החוטפים העבירו כמחצית מבני הערובה לחצר האחורית של כהן".

מפקד חוליית חמאס, שהסתתר במטבח, הוריד את בגדיו ויצא כמעט עירום החוצה, כשהוא משתמש ביסמין פורת - שנמלטה ממסיבת הטבע - כמגן אנושי, לפני שנכנע לכוחות הימ"מ שהיו בחוץ. החמושים בתוך הבית החלו בחילופי אש עם צוותי הימ"מ. כשהחשיכה התקרבה, החל ויכוח בין תא"ל חירם למפקד הימ"מ במקום, שרצה לחכות כי חשב שחוטפים נוספים עשויים להיכנע. חירם רצה שהמצב ייפתר עד רדת הלילה.

דקות לאחר מכן שיגרו החמושים טיל RPG ואז, כפי שסיפר חירם עצמו, הטנק ירה בפקודתו שני פגזים. רק שתיים מ-14 בני הערובה, יסמין פורת והדס דגן, שרדו את התופת.

מדובר צה"ל נמסר: "תא"ל ברק חירם הינו קצין עתיר זכויות, ערכי ומוערך אשר נלחם באומץ במהלך אירועי 7 באוקטובר, והשתתף במלחמה בעזה תוך סיכון חייו, למען ביטחון אזרחי מדינת ישראל. הקצין סוכם לתפקיד מפקד אוגדת עזה לפני המלחמה ביולי 2023, ואין שינוי בסיכום בשלב זה".