אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: iStock

שירת הלוויתנים והאופן שבה היא מתבצעת מתחת למים עוררה סקרנות מאז ומעולם. מחקר חדש שפורסם לאחרונה בכתב העת Nature מסביר לראשונה כיצד לוויתני המזיפות יוצרים את הצלילים המיוחדים מתחת למים בעזרת "תיבת קול" פנימית.

המחקר נערך על ידי אוניברסיטת דרום דנמרק בהובלת פרופסור אלמנס כאן. החוקרים ערכו את המחקר על ידי שימוש בגרון לווייתן, ונשיפת אוויר דרכו על מנת לבחון כיצד לנסות לשחזר ולהבין איך מופק הקול באופן טבעי. בניגוד לבני האדם שמשתמשים במיתרי הקול על מנת להפיק צלילים, ללווייתנים יש חלק מיוחד בגרון בצורת "U" שמאפשר להם לשיר גם במעמקי האוקיינוס עם האוויר שכבר נמצא בגוף שלהם בלי צורך לשאוף אוויר חדש.

בראיון ל-BBC מסביר פרופסור כאן כי התדרים שמייצרים הלוויתנים חופפים לאלו שנוצרים על ידי כלי שיט של בני האדם, ומפריעים ליכולת של הלוויתנים לתקשר אחד עם השני בעזרת השירה שלהם. המבנה הייחודי שיש לגרון של הלוויתנים לא מאפשר להם להשתמש בתדרים אחרים, וממילא הם לא יכולים פשוט לשיר בקול רם יותר מאשר הרעש שיוצרים כלי השיט של בני האדם.

בשנים האחרונות נעשה ניסיון להשתמש בבינה מלאכותית על מנת להבין את שפת הלוויתנים וכך לסייע להם לתקשר אחד עם השני בעזרת שימוש בקולות מלאכותיים שידמו את השירה שלהם. אחת השותפות למחקר היא חברת גוגל שמשתמשת בלמעלה מ170,000 שעות הקלטה של שירת לוויתנים על מנת לנתח את השפה הייחודית שלהם. לאחרונה, חוקרים ממכון SETI ו-UC Davis הצליחו "לדבר" במשך 20 דקות עם לוויתנית בעזרת שידור קריאות שלום בשפת שלה.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בצעירים בערוץ 7- המקום בשבילכם!