השר חילי טרופר התייחס בכנס ירושלים ה-21 לשאלת הפעילות ברפיח ואמר כי פעולה ברפיח היא לא שאלה של אם אלא רק של מתי.

במענה לשאלה היכן עומד המו"מ לשחרור חטופים אמר טרופר כי "אני לא פסימי אבל אני הרבה יותר זהיר. היינו כבר בכמה סבבים כאלה. בסופו של דבר מקשיבים לנו משפחות החטופים ועבורם התהפך העולם ב-7 באוקטובר ומאז הלב שלהם מחוץ".

"אז כל אמירה שלנו מתפרסמת ובוא נהיה זהירים לפחות בשבילם. הפער הוא עדיין משמעותי אבל אנחנו צריכים למצות כל סיכון".

בנוגע לפעולה ברפיח אמר טרופר כי "אני חושב שפעולה ברפיח תהיה, זו שאלה של עיתוי. יש לנו חובה להגיע לרפיח, צה"ל עושה פעולה מדהימה. אני לא בצד המדוכדך, צה"ל עובד בצורה מדהימה, בצפון הרצועה, במרכז, בחאן יונס, ועכשיו יש לנו את רפיח ודיר אל בלאח ונגיע לשם במוקדם או במאוחר".

על דבריו של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' כי שחרור החטופים היא לא המטרה הכי חשובה אך מטרה חשובה אמר טרופר כי "אני למדתי שלפעמים יוצאים דברים לא מדויקים, אני חושב שיש כמה מטרות ואני לא במלחמה ביניהן מה יותר חשובה".

"השאלה היא שאלה של קדימות. אני לא חולק על סמוטריץ שאנחנו צריכים להכריע את החמאס, ואנחנו צריכים להשיב את החטופים הביתה, לא רק במובן האנושי שיש אנשים שכרגע חייהם בגיהנום. יש פה פצע הרבה יותר רחב, פצע לאומי שהדרך היחידה למזער את נזקיו היא להשיב את כולם הביתה. לא מסכים עם שפה של בכל מחיר, יש דברים שאנחנו יכולים להסכים להם ויש דברים שלא. אבל במילא מימוט החמאס ייקח זמן, לאו דווקא זמן שיש לחטופים להשאר בחיים, ולכן צריך למצות כל אפשרות לשחרר אותם".

טרופר נשאל על עמדת מפלגתו בנוגע למדינה פלסטינית והשיב כי "זו אמירה שהיא באוויר. באופק שאני רואה לעין, ככל שאני רואה קדימה אנחנו מתנגדים למדינה פלסטינית, זה לא על הפרק, כל מי שטוען נגדנו שיבדוק בגוגל כמה פעמים נתניהו אמר מדינה פלסטינית וכמה פעמים גנץ ואייזנקוט אמרו. לכן הסיפור של מדינה פלסטינית ככל שנועד ליצור ניגוד בתוכנו. באופק הנראה לעין אנחנו נגד מדינה פלסטינית. כשדובר על נורמליזציה עם סעודיה דובר על אמירה עקרונית על מדינת מסועפת, מדינה מינוס או פלוס. לכן אני זהיר, באופק מדינה פלסטינית מבחינתנו לא על הפרק בכלל".

השר טרופר דחה את הטענות כי מפלגתו לא משמיעה קול בעניין גיוס חרדים ואמר כי "אני השמעתי את קולי כמה פעמים ואני חושב שגם גנץ השמיע וישמיע את קולו. אנחנו מתנגדים לחוק כפי שדובר עליו כרגע".

"עוד לפני המלחמה הצלחנו להגיע לנוסח שמקדם את גיוס החרדים והשיוויון בנטל. כולם צריכים להיות שותפים בנטל, אגב גם ערבים. צריך לתגמל את המתגייסים. אגב החרדים אמרו הצבא לא צריך אותנו, הוא כן צריך אתכם. לו כולם היו משרתים בצורה כזו או אחרת יכול להיות שאחי שהוא מג"ד שהתגייס כבר בשני סבבים היה יורד ממנו הנטל".

בנוגע לעבר, התייחס טרופר לשותפות עם רע"מ ברקע הדיווחים כי המפלגה תרמה לעמותות הקשורות לחמאס והשיב כי "אני חושב שהלקח של כל החברה הישראלית, אני שואל גם את עצמי שאלות קשות בעקבות ה-7 באוקטובר, הייתי חבר ב-2 ממשלות קודמות ושני קבינטים קודמים ואני לא מנקה את עצמי מכל אחריות לדבר הזה".

"אבל הלקח גם מהממשלה הקודמת שהיינו חברים בה, וגם מהממשלה הנוכחית שאנחנו חברים בה בעקבות המלחמה, זה שאסור להקים ממשלות שנשענות על הקצוות. אני חושב שממשלה שהיתה תלויה ברע"ם היתה טעות. זו ממשלה שהחברה הישראלית על המורכבות שלה לא יכולה להכיל. לכן אני מקווה שנקים ממשלה והיעד שלנו היא שתהיה כמה שיותר רחבה, ויוכלו להצטרף אליה גם מנסור עבאס".

על התחקיר עצמו אמר, "אני לא מכיר את התחקיר הזה. ראיתי גם באותה ממשלה שרע"ם היא לא משהו חד-גוני, אחד מהם נפטר אז אני לא רוצה לדבר בגנותו, אבל היו אנשים שם שהיו במצב מאוד לא פשוט. אני חושב שמנסור עבאס באופן ספציפי הוא הדמות היחידה שאני מזהה שבצורה ברורה בלי אולי ובלי אבל התייצב נגד הטבח, גם בפרעות בלוד בא לבית הכנסת בלוד וגינה".