הציונות הדתית בפתח תקווה
הציונות הדתית בפתח תקווהדוברות

המגזר הדתי לאומי בפתח תקווה, כמו בשאר חלקי הארץ, מורכב ממגוון רחב של דעות וגוונים – יש בו חרד"לים ויש בו לייטים, יש בו גוונים שמרניים יותר וגוונים ליברליים יותר, יש בו מתונים יותר ופחות.

אך המכנה המשותף, הוא היות כולם שומרי מצוות ובעלי זהות יהודית לאומית חזקה – וכמובן, בעלי כיפה סרוגה.

עם זאת, בשנים האחרונות אנו עדים למגמה של הקצנה וקיטוב בחברה הישראלית בכלל ובמגזר הדתי לאומי בפרט. ישנן קבוצות שוליים קיצוניות שמושכות תשומת לב רבה, אך אינן מייצגות את רוב האוכלוסייה הדתית. לצערי, קבוצות אלה מקבלות במה רחבה הרבה מעבר לגודלן ומשקלן האמיתי, ויוצרות רושם שזו המגמה הכללית.

מגמה זו משתקפת גם בכמה מפלגות, שקמו לאחרונה ומנסות את כוחן גם בבחירות המוניציפליות המתקרבות. הבעיה היא, שבניגוד למפלגות "כלליות" קטנות שזה לא משנה אם הן יעברו את אחוז החסימה - למפלגות שמגדירות עצמן "דתיות לאומיות" אין את אותה פריבילגיה.

בבחירות המוניציפליות בפתח תקווה מחר, ישנה סבירות נמוכה שמפלגה כמו "עוצמה יהודית" תעבור את אחוז החסימה. ראשית, היא אינה מייצגת את הזרם המרכזי בציבור הדתי לאומי, רוב בוחרי המגזר מזהים זאת ולא יצביעו עבורן. שנית, גם אם יעברו את אחוז החסימה - סביר להניח שאף מפלגה אחרת לא תסכים לשתף איתן פעולה והן יהפכו לסיעת יחיד חסרת השפעה אמיתית. בטח שבמנדט הבודד שיהיה לה היא לא תצליח לקדם שום דבר.

בניגוד לבחירות ארציות בהן לפעמים בוחרים על פי סממנים רגשיים או סמליים - בבחירות מקומיות הציבור בוחן מי יוכל לנהל את העיר באופן הטוב ביותר עבורו ועבור ילדיו. סביר להניח שהתשובה לא תהיה מפלגה חסרת ניסיון כזו.

אם הציבור שלנו יתפצל לקולות רבים בין מפלגות קטנות שלא יעברו את החסימה, המשמעות היא אובדן השפעה וייצוג הולם עבור האינטרסים הייחודיים שלנו מול כוחות אחרים בעירייה.

זו בעיה חמורה, שכן עלולה לנבוע בפגיעה בתקציבים למוסדות החינוך הדתיים, לתנועות הנוער, באירועי התרבות התורניים ועוד. המפלגה הדתית לאומית במועצת העיר פתח תקווה תמיד סייעה ועזרה לכל צרכי הציבור הדתי לאומי בעיר – מי ידאג לזה אם לא תהיה לה נציגות?

לפיכך, על אף ההבדלים הפנימיים שלעתים יש בינינו - אני קורא לציבור הדתי לאומי בעיר ללכת מאוחד לקלפיות ולהצביע עבור מפלגה אחת גדולה שתוכל לשמור על האינטרסים שלנו. זוהי הדרך היחידה להבטיח שלא נאבד את ההשפעה והייצוג ההולמים לנו כחלק בלתי נפרד מהחברה, מהחינוך ומהתרבות בפתח תקווה.

עוד לא הצבעתם? רוצו להצביע טב