השר מאיר פרוש בכנס ירושלים בניו יורק
השר מאיר פרוש בכנס ירושלים בניו יורקצילום: חיים טוויטו

על רקע יום הבחירות פרסם השר מאיר פרוש לציבור הכלל-חסידי אותו הוא מייצג מכתב אישי בו הוא פורש את עמדתו הפוליטית, מסביר מדוע אגודת ישראל התפצלה בחלק מהערים וקורא לחזק את הרשימות המיוצגות על ידי אנשי מפלגתו.

לטענתו, המהלכים בהם נקט נבעו מאי מענה מתמשך לצרכי הציבור אותו הוא מייצג. "המבנה הציבורי אותו חיזקנו יחד איתכם בשנים האחרונות אינו נובע מאינטרס פוליטי, אלא רק לאחר שחלקים גדולים מהציבור החסידי סבלו מחוסר מענה מספק לצרכיהם הבסיסים.

"הבנו שהדרך היחידה שכל קהילה תקבל את המגיע לה כשווה בין שווים היא אך ורק באמצעות עמידה איתנה ומשותפת ובניית כח בעל השפעה ברשויות המקומיות.

לדבריו, "בדיקה קצרה של כל אחד מכם בערים שבהם גדלה ההשפעה שלנו בקדנציות האחרונות תוכיח בשטח התפתחות אדירה של בתי כנסת ומוסדות המתנוססים לתפארת, תקציבים המחולקים בשוויוניות בין כולם, ונציגים שמשרתים גם את ה”אזרח הקטן”. נכון, תמיד אפשר לשפר ולהשתפר, אבל אנחנו משתדלים להיות קשובים לכם".

פרוש הוסיף: "לא צריך לחזור הרבה שנים אחורה כדי להיזכר כיצד היו צריכות רוב הקהילות החסידיות להיאבק על הדברים המינימליים, שהיו אומרים להיות מובנים מאליהם, לפני התחזקות סיעת שלומי אמונים והקמת עיתון המבשר, ביטאונה של כל היהדות הנאמנה.

"כיצד היו קהילות שהיו צריכים להתחנן לאזכור מכובד ביארצייט של מרן האדמו”ר זצוק”ל בעיתון שהוקם ע”י התנועה והיה אמור לשרת את כלל קהילות הקודש אך נשלט על ידי אישים פוליטיים, אשר לפי דעתם הם קבעו מה ומי ראוי בעיניהם לקבל מעמד מכובד ומי לטעמם אינו זכאי.

בהמשך תקף את עמיתיו מאגודת ישראל. "לצערנו, יש כאלו שההצלחה הזו היא לצנינים בעיניהם, שחשים בטעות כי ההצלחה של קהילה קדושה אחת היא חלילה “על חשבון” קהילה אחרת, והדבר הוביל למצער לפיצול של אגודת ישראל במספר ערים, על אף שניסינו למנוע זאת בכל הדרכים האפשריות, וגם במחיר של ויתורים אישיים, אך ללא הסכמה לוותר על צרכי הציבור אותו אנו מייצגים.

במצב הדברים שנוצר, לא נותרה ברירה והמפה המוניציפאלית הינה כפי שאתם מכירים אותה כיום, ומאז שנסגרו הרשימות יש מאמץ לגרור את הציבור החסידי למאבק בין קהילות, אך כפי שנהגנו עד היום, אנו אמונים על ייצוגכם באופן הראוי כאגודאים ועוסקים אך ורק בחיזוק כח הציבור מכלל קהילות הקודש.

בהמשך תיאר כיצד גורמים באגודת ישראל איימו על קהילות חסידיות. "הרחיקו לכת חלק מהעסקנים שחלקם משרתים בתפקידים רשמיים מטעם המפלגה השואבים את כוחם ומעמדם כנציגי אגודת ישראל על כלל סיעותיה ותחת מסווה של חיוכים והבטחות בחרו בשיטה שכבר מזמן עברה מן העולם וממשיכים להשתמש בעוצמה שניתנה בידיהם, בכדי לאיים על קהילות, כי יפגעו בהם בעיר אחת אם לא יהיו “ממושמעים” בעיר אחרת.

"האם זוהי דרכה של אגודת ישראל? הנני יכול להתחייב לכם שמנציג של סיעת שלומי אמונים שבאגודת ישראל לא תשמעו לעולם שפה כזו, ואתם יודעים שמעולם לא נשמעה שפה כזו עד היום".