דיון בוועדת חוץ וביטחון
דיון בוועדת חוץ וביטחוןצילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ

במהלך הדיון החסוי בוועדת החוץ והביטחון בנושא דו"ח צה"ל על "אלימות המתנחלים" שדרשו הח"כים עמית הלוי ולימור סון הר-מלך הובהר על ידי צה"ל לחברי הוועדה כי לא קיים דו"ח כזה.

גורם בכיר בצה"ל אמר בוועדה, "אין מושג כזה 'אלימות מתנחלים', יש פשיעה לאומנית ומדובר באירועים ספורים. הדו"ח שפורסם בגל"צ לא קיים. יש לנו הערכה רבה למתיישבים הם אחים שלנו ותפקידנו לדאוג לביטחונם".

הוא ציין כי מתקיימת פגישה שבועית בין הארגונים השונים האמונים על הביטחון ושמירה על הסדר הציבורי, בהם צה"ל, השב"כ והמשטרה. בפגישות אלה מתקיימים דיונים אינפורמטיביים, הכוללים תאום מידע וסיווגו באופן מתואם, בכדי לייצר תיאום ושיח אחיד בין הארגונים השונים. נציג צה"ל הדגיש שמדובר באירועים ספורים בלבד, ו"שנדרשת הוקעה של אירועים אלה על ידי כולם, בכדי שהקומץ לא יכתים אוכלוסייה שלמה".

בנוסף, גורם בכיר בצה"ל אמר בדיון החסוי כי זו הייתה טעות לקיים את תרגיל "החטיפה" בידי המתנחלים.

ח"כ רם בן ברק זעם על הח"כים מימין, "זה תרחיש הגיוני ולגיטימי. גם אם מדובר בקומץ אתם לא רוצים לתת לו גיבוי". ח"כים מהימין ענו לבן ברק, "בדיוק בשביל זה קיימנו את הדיון אנחנו רוצים לדעת על 'התופעות' ואם הן בכלל קיימות".

יצויין כי למרות שנציגי השב"כ, מל"ל ומשרד החוץ הוזמנו לישיבה הם בחרו שלא להגיע.

יו"ר הוועדה ח"כ יולי אדלשטיין אמר בסיכום הדיון כי "חברי הוועדה מגנים באופן נחרץ כל תופעה של אלימות, קל וחומר מהצד היהודי, אך הם מתנגדים באותה מידה לכל האשמה קולקטיבית של קבוצה בכך שהיא מייצרת אלימות כלפי מאן דהוא, ושיש להימנע מהוצאה מפרופורציות של תופעות שוליות".