לוחמים בעזה. אילסוטרציה, למצולמים אין קשר לכתבה
לוחמים בעזה. אילסוטרציה, למצולמים אין קשר לכתבהצילום: דובר צה"ל

תשעה חיילים ממחלקה אחת בגדוד צבר של גבעתי ששירתו ברצועת עזה הודחו באמצע הלחימה והוצאו מהרצועה בתחילת השבוע באשמת סירוב פקודות, כך דווח בכאן רשת ב'.

על פי הדיווח, הלוחמים היו במשך ארבעה חודשים בלחימה בח'אן יונס, בזייתון, בשאטי, ברימאל ובג'בלייה. הם נדרשו על ידי המ"פ לאסוף את חפציהם ולצאת מהרצועה. לטענתם, "המ"פ אמר לנו 'תוך עשר דקות תאספו את הציוד שלכם ותעופו מפה, אני לא סומך עליכם'". מדובר בפלוגה המבצעית הוותיקה ובחיילים שעומדים להשתחרר בתוך ארבעה חודשים.

החיילים, כך נטען נגדם, סירבו פקודות. אחד החיילים הפקיר עמדה והם הסתובבו בלי ווסטים וקסדות. בתחילה נענשו בכך שניתנו להם שמירות נוספות על עמדות. ביום ראשון חזר המ"פ לפלוגה ואמר להם "אני מתעסק בלחימה, הבנתי שאתם מסרבים פקודות ומסתובבים ללא נשק, אני לא סומך עליכם. אתם יוצאים מכאן ותשובצו במקומות אחרים. ניקח מכם את תקן הלוחם".

החיילים טוענים שסיכנו את חייהם במשך תקופה ארוכה. "נלחמנו, איבדנו חברים, ועכשיו זורקים אותנו. היינו צמודים אל המפקדים בנמ"ר, הפקירו אותנו מפקדים שהיינו איתם בכל הלחימה מעל הקרקע ומתחת. עכשיו מאיימים עלינו שיקחו מאיתנו את תעודת הלוחם ואת כל מה שמגיע לנו".

הוריהם של החיילים טענו כי "החיילים היו תקופה ארוכה בעזה והיו תשושים ושחוקים לגמרי. במקום להוציא אותם להתרעננות, במקום לתת להם קב"ן כשביקשו - משפילים אותם, זורקים אותם בלי טיפת רגישות ומאיימים עליהם שהם יאבדו את תעודת הלוחם".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מדובר במספר חיילים אשר חרגו מפקודות הצבא והוצאו מהרצועה עד לקיום תיחקור בעניין. מחר ייערך תחקור בראשות מפקד החטיבה ובסופו יתקבלו החלטות. החיילים לא הודחו מתפקידם".