אור עציון
אור עציוןצילום: באדיבות

לפני כשנה נפתח בישיבה הגבוהה אור עציון כולל "תורת חיים" - מסגרת תורנית המשלבת שיעורים ולימוד עצמי לתושבים הגרים בישובים הסמוכים לישיבה. את בית המדרש הקימו אברכים הלומדים בישיבה על בסיס החזון, החלום והתורה אותם ספגו במשך השנים בישיבה.

בית המדרש החל לפעול לאחר פטירת ראש הישיבה הרב חיים דרוקמן לפני כשנה, אך עם פרוץ מלחמת חרבות ברזל לאחר שהאברכים והלומדים בבית המדרש התגייסו למאמץ המלחמתי – חלק ניכר ממסלולי הלימוד חדלו לפעול. כעת, ארבעה חודשים לאחר פרוץ המלחמה בית המדרש חוזר לפעול במתכונת מלאה.

"מטרתה ראשונה של ישיבה היא להיות בית-יוצר לתורה, עבור הבחורים הואברכים שלומדים בה. אבל אסור לנו לעצור כאן. ישיבה מוכרחת להוות מגדלור גם לסביבתה, ולהיות מוקד לחיבור עבור כל יהודי באשר הוא – לתורה. אנחנו מאמינים כי "אין יהודי שאין לו בית מדרש", מספר אחד השותפים להקמה.

"כשבנינו את התכנית, השקענו המון חשיבה בבחירת התכנים ומסלולי הלימוד. היום, אנשים רגילים לחיות את חייהם מתוך בירור שכלי איכותי ומעמיק, בכל תחומי החיים. לא ייתכן שעולם התורה שלהם יישאר מאחור".

היה לנו חשוב מאד לוודא שכל שיעור ולימוד שאנחנו בונים, יתבסס על העקרונות הללו. לימוד מקצועי, איכותי, ברמה גבוהה. כזה שמי שיגיע אליו יתקדם מבחינה רוחנית ותורנית, התקדמות של ממש" הוא ממשיך לספר.

"גם מבחינת המעטפת, השתדלנו להשקיע בכל פרט. מעיצוב לוגו, כיבוד, נקיון, וכל מה שידנו מגעת. בתחילת הדרך לא ידענו כמה אנשים עתידים להצטרף לתכנית ולהשתתף בה. מדובר באתגר עצום – לצאת מהבית, מהשגרה העמוסה והמעייפת, ולבחור להקדיש זמן ללימוד תורה. זה קשה מאד. אנחנ והחלטנו שאנחנו פותחים את התכנית הזאת, כי כך ראוי להיות, וזהו תפקידנו – גם אם יהיו בה שלושה אנשים בלבד", הוא משתף בכנות.

"בפועל, ברוך השם ההצלחה היתה מעבר למצופה. בתכנית הגברים משתתפים סה"כ כ50 אנשים, במסלולים שונים אפילו יותר מזה הפתיעה אותנו ההצלחה בתכנית הנשים".

תכנית הנשים היא סיפור בפני עצמו. עוד בתחילת הדרך בעת בניית מערכת השיעורים, הוחלט שימי שני יוקדשו לשיעור נשים. אבל שלוש אברכיות לקחו על גבם את הרעיון, והרימו אותו כמה וכמה צעדים קדימה.

בכל יום שני מתאספות עשרות נשים, ושמועות שיעור קבוע מפי רה"י הרב לפיד, ושיעור נוסף. בערב הפתיחה השתתפו מעל 80 נשים, וגם היום מגיעות בכל ערב כמה עשרות נשים, לערב מיוחד, שממלא בכוחות וחזון לכל השגרה השבועית השוחקת.

כעת, שב בית המדרש לפעול במתכונת מלאה. "הפרויקט הזה הוא פרויקט קשה" הוא לא מתבייש לשתף.

"מדובר כפי שמארנו באתגר עצום, לאנשים קשה לצאת מהבית ולהקידש את הזמן והכוחות הנדרשים בשביל לימוד תורה. השגרה היומיומית מרחיקה אותנו מזה גם בלי שנשים לב. לפעמים גם מגיעים מעט אנשים".

"עכשיו תקופת המלחמה מוסיפה עוד אתגר – אבל מהווה גם הזדמנות. הזדמנות, כי כולנו מרגישים את הצורך להתמסר לכלל ישראל, ולתת את החלק שלנו. וזה - זה החלק שלנו. כל אדם שמגיע לתכנית הזו, זה עולם מלא, אדם שמכניס תורה עמוקה וגדולה לחיים שלו, של משפחתו ושל עם ישראל כולו".

לפני כחודשיים נפל בקרבות בעזה בן היישוב, רס"ן שי שמריז, שהיה מ"פ בגדוד 931 של חטיבת הנח"ל. מאז, התכנית מוקדשת לכבוד נשמתו הקדושה. "שי היה אדם מיוחד, זה דורש כתבה בפני עצמה" מספרים לנו.

"הוא היה אדם שהתמסר כולו לעם ישראל, אדם של שקט וענווה, עם אמת פנימית נוקבת וערכים בוערים, שתמיד חיפש מה הוא יכול לתרום לכלל". שי היה מגיע לעיתים לבית המדרש של הישיבה כאשר יצא הביתה, ללמוד שם בחברותא.

"אנחנו מרגישים שתכנית בית המדרש הקהילתי מתאימה להיות לאורו של שי. שי חי ופעל מתוך התורה וערכיה. בית המדרש שלנו מנסה לקחת את התורה והערכים הללו, ולהוסיף את האור שלהם בתוכנו, לחבר את כולנו אליהם, ולהאיר ולמלא בהם את כל שגרת חיינו, בכל הכוח".