יצחק צייגר הי"ד
יצחק צייגר הי"דצילום: ישי סימנסקי/TPS

הותר לפרסום כי יצחק צייגר בן ה-57 מהישוב שבי שומרון הוא אחד משני הנרצחים בפיגוע הערב (חמישי) בתחנת הדלק בעלי.

צייגר התנדב במשטרה ושימש כחובש רפואת חירום ביישוב פסגות. הוא אב לשלושה ילדים, וסבא לשני נכדים. התגורר ביישוב פסגות ב-30 השנים האחרונות.

המחבל הפתיע אותו וירה בו בשעה שתידלק בתחנת הדלק. יצחק הספיק לשלוף את האקדח כדי להשיב אש אך נהרג מאש המחבל. הוא נישא לפני שנתיים לשלומית, גיסתו של רב היישוב שבי שומרון הרב יהושע שמידט.

צייגר הי"ד היה פעיל בענייני ארץ ישראל, הקפיד להצטרף לנסיעות לקבר יוסף ולהסיע את מי שהיה רוצה לעלות לחומש. היה גר מול משפחת בלטה שאיבדה את בנה נריה השבוע בקרבות בעזה.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן, תושב הישוב שבי שומרון וחבר המשפחה, דפק בדלת בית המשפחה ומסר לרעייתו שלומית את הבשורה המרה יחד עם עובדת סוציאלית, יו"ר הצח"י הישובי ופרמדיק בן הישוב.

דגן ספד, "הלב מלא בצער אינסופי. יצחק היה חבר יקר מאוד, אוהב אדם בכל נימי נפשו. אין כמעט גוף בארץ שהוא לא התנדב בו, עשה חסד בישוב, תמיד היה נוהג לעצור את הרכב, להזמין אנשים, מארח אותם, אהב את ארץ ישראל בכל מאודו, היה גאה לגור בשבי שומרון. אהב אהבת נפש את שלומית אשתו, היה השכן הכי טוב שיכול להיות, והחבר הכי מקסים שיכול להיות".

דגן הוסיף, "הלב מרוסק, אבל הרוח שלנו איתנה! בתוך פחות משבוע שני הרוגים, אותו הרחוב, בית מול בית ממש. בצד אחד של הרחוב החייל סמ"ר נריה בלטה, גיבור ישראל, ובבית ממול יצחק צייגר, שכל כולו עזרה הדדית. כשנכנסתי עם המשלחת לבשר לשלומית את הבשורה הנוראה היא אמרה לי: 'יצחק שם, אני רואה את הרכב שלו בטלוויזיה, הוא מטפל בפצועים', לאשתו היה ברור, שאם הוא שם, אז הוא מטפל באנשים כמו שתמיד עשה ואז לצערי הרב נאלצתי לבשר לה שנרצח ע"י המחבלים הברברים".

"אנחנו נאסוף את השברים ואנחנו נהיה עוד יותר חזקים, יחד עם כל עם ישראל ניתן את הכוח לממשלת ישראל ולצה"ל ולמערכת הביטחון להכות מכה ניצחת את הברברים, וניתן כמתיישבים את הכוח גם לממשלה ולכל עם ישראל בחיזוק ההתיישבות כאן בשבי שומרון, שאיבדה שניים מטובי בניה, בתוך פחות משבוע. נחזק את כל ההתיישבות ביהודה ושומרון, בעוטף עזה ובגבול הצפון", חתם דגן.

ראש המועצה האזורית בנימין ישראל גנץ, חבר טוב של יצחק ספד, "יצחק היה חבר טוב וקרוב. אני מכיר היטב למעלה מ-20 שנה. איש חסד מהשורה הראשונה, אדם נעים הליכות שגידל משפחה לתפארת. איש ארץ ישראל ותורת ישראל שחי כך ונהרג כך על קידוש ה' תוך שהוא אוחז בנשק כדי להדוף את בן הבליעל. יצחק, אנחנו נמשיך בדרכך וננצח את הרשע הזה. נעמיק כאן שורשים ונכה באוייבנו".

בזק"א ספדו לו, "איש חסד של אמת בכל ליבו ומאודו, מוותיקי המתנדבים בזק"א מחוז שי שמסר נפש למען כבוד המת והקדיש ימים ולילות להביא כל יהודי לקבר ישראל".

חיים וינגרטן ראש אג"מ זק"א ספד, "הלב נשבר. מתנדבים שהגיעו לטפל בכבוד המת בזירת הפיגוע זיהו את חברם לצוות, איש חסד של אמת, מתנדב ותיק ומוערך בזק"א מחוז ש"י הרב יצחק צייגר הי"ד שנרצחי ע"י מחבל נתעב בעת שתדלק את רכבו בדרכו למשימת זק"א".

"איציק הי"ד הקדיש את כל כולו למען הזולת ופעל במסירות רבה בכל מקום אליו נדרש, בצנעה ובענווה, מהראשונים לפעול ולהגיש סיוע בכל תחומי חייו. מתנדבי זק"א כואבים ומבכים את לכתו, בתפילה שמי שאמר לעולמו די יאמר לצרותינו די".

אסף ברוכי, ראש צוות זק"א בנימין ספד, "איציק הי"ד ואני קבענו להיפגש הערב, לאסוף גמרות שחולקו למתנדבי זק"א לקראת הדף היומי שמתחיל הערב. כל חייו שילב תורה עם עזרה לזולת בחסד של אמת. ספגנו אבידה קשה מנשוא והנפש מתקשה להאמין".

"ארגון זק"א משתתף באבלה של משפחת צייגר היקרה, בתפילה שבמעשיו הגדולים תנוחמו ולא תדעו עוד צער".

יו"ר שבי שומרון אלי אלול ספד, "אין לי מילים. הלב מרוסק. לאבד שניים מבני הישוב הקטן שלנו תוך שבוע. זה בלתי נתפס. יצחק היה איש חסד, חבר טוב, תמיד ראשון לעזור. התרגשנו איתו ועם שלומית כשהקימו בית רק לפני שנתיים. אנחנו כל הישוב נחבק את שלומית ואת המשפחה ונסייע לה בכל מה שנוכל. נאסוף את הכוחות יחד. האויב לא יוכל לנו

את המחבל חיסל אביעד גזבר, בעל 'חומוס אליהו' בתחנת דלק לאחר שיצא להתרעננות מהלחימה בעזה.

"זכיתי לצאת להתרעננות מחאן יונס והגעתי פה למקום שלי בחומוס", אמר גזבר והוסיף כי "אותם מחבלים שנמצאים בעזה זה אותם מחבלים שנמצאים כאן, בכל מקום רוצים להשמיד אותנו".

גזבר קרא, "חייבים להרים את הראש, להפסיק להיות ילדי כאפות ולהבין שאנחנו כאם ונשארים כאן, להפסיק עם הרפיסות, חייבים להרים את הראש, להמשיך את הבנייה, בואו נרים את הראש".

אביעד גזבר, בעל החומוס בתחנת הדלק. מתאר כיצד חיסל את המחבלערוץ 7

הוא שחזר את רגעי הפיגוע, "שמעתי יריות, הייתי בתוך החומוס, הבנתי ישר שזה פיגוע. נתתי כדור כדי שהמחבל יבין שאני נמצא פה. סימנתי לו, ראיתי שהוא רואה אותי והתחיל להסתער לכיווני".

הוא הוסיף, "תפסתי מקום ויריתי בו, הורדנו אותו. המשכתי סריקות, ראיתי שאין מפגעים וככה נגמר האירוע".

אביעד גזבר מחסל את המחבלמצלמת אבטחה

המחבל שביצע את הפיגוע הוא מוחמד מנאסרה שמזוהה עם פת"ח וריצה בעברו שני עונשי מאסר בישראל.

בנוסף, שימש כקצין במשטרה הפלסטינית בדרגה המקבילה לרב סרן.

למנאסרה היו שני מאסרים קודמים, והוא שוחרר בפעם האחרונה מכלא עופר בשנת 2019, לאחר שריצה עונש מאסר בגין עבירות אמל"ח.