יענקי אויש
יענקי אוישצילום: יחצ, בפרונט

בדרך לציון הקדוש בליז'ענסק, יחד עם קבוצת יהודים שנסעו להתפלל בציונו של רבי אלימלך, הלחין מושי שפיצר את "ליזענסק'ע תנועה".

השיר המרגש, שמבוצע בחן על ידי יענקי אויש כשעל העיבוד וההפקה המוזיקלית דוד פינק, מספר על כוחו של הצדיק הקדוש רבי אלימלך מליז'ענסק, ובמיוחד על כוחו האדיר להביא ישועות לכל אדם וכלל ישראל כעם.

ידוע שרבי אלימלך ביטל הרבה מחבלי משיח, ובעוד שצדיקים אחרים לאחר פטירתם הועלו לארץ ישראל, רבי אלימלך ביקש להישאר בגולה, כדי להיות שמירה ומקום בו יהודים יוכלו לשפוך את צקון ליבם ותפילותיהם עבור ישועות ורפואות.

ישנם שירים שמתחילים כסוג של "משחק מילים" ומקבלים מבנה ומשמעות של שיר, מחרוז אחד לשני, מתָּו לתָּו, ממילה למילה. כזה הוא הסינגל החדש של המוזיקאי והיוצר דוד חכם הרסון "לשיר לך", שיר הודאה לקב"ה שהפך למעין מדריך מוזיקלי כשכל מילה שהוא הוגה הוא מנגן בדיוק את הצליל גם במלודיה וגם בהרמוניה.

לשיר צולם וידאו-קליפ באווירת חודש אדר ההיתולית אשר מעביר את המסר שנקרא בעָגָה של חסידות ברסלב "משונה פריילאך" שמשמעותו שמחה משונה, שמחה לא הגיונית, גם כשאין סיבה לשמוח בכלל, היהודי מתחזק בשמחה. ולמה כל-כך?! כי הקב"ה שונא עצבות ואוהב מאוד את השמחה בייחוד אם היא "לא הגיונית". אז גם בימים הלא פשוטים הלוואי ונזכה לזכור שלשיר להשם ב-לה או ב-דו או בכל צליל אחר, לא משנה אם יש לנו קול ערב או שלא, השם אוהב את השמחה הזאת.

שלומי קצנלבוגן החליט לחרוג מהרגלו ולשחרר בביצוע קאבר לשיר "זכות אבות".

"עקב המצב שאנחנו נמצאים בו משמחת תורה, ושממשיך ללוותינו, השיר הזה שעליו גדלתי בילדותי צף ועלה לו מספר פעמים והרגשתי צורך לבצע אותו מחדש, את השיר בחרתי להקדיש ללומדי התורה היקרים, אשר בכח תורתם הם מגינים על עם ישראל, והם השכפ"ץ של החיילים הנלחמים בחזית. מאחל לימים טובים אמן"

זמר החתונות האמריקאי אריאל צור משחרר לרגל חודשי השמחה שיר חדש אנרגטי וסוחף הנקרא "לחיים", כשעל הלחן והמילים הופקד אלחנן אלחדד, ועל העיבוד וההפקה המוזיקלית ניצח בכישרון רב אליה נתנאלי.

אבי מן בשיר חופה מרגש ומקורי בלחנו של אלי לאופר ובעיבודו של משה לאופר - "לפני החופה".

אביעד דרף, זמר ויוצר מהיישוב נחליאל שבבנימין, משחרר אביעד סינגל חדש בסגנון היפ-הופ אלקטרוני אמוני מחזק שנכנס ישר לבטן - "אנחנו טובים".

"לכל אחד מאיתנו יש התמודדיות, עליות וירידות, וקולות בראש שמנסים להחליש אותנו, העיקר זה תמיד לחזור לשורש לבסיס למי שאנחנו באמת. אנחנו בנים של מלך. אנחנו טובים".

ולסיום, לא שיר חדש אלא שיר מחודש. לפני 24 שנה נוצר שיתוף הפעולה המוזיקלי של יהודה כץ עם התמלילנית והפזמונאית חמוטל בן-זאב. כששאלה אותו על איזה נושא היה רוצה שיהיה השיר ענה ללא היסוס "אחדות ישראל", וכך נולד השיר "אהבת חינם" של כץ ולהקת "רבע לשבע".

כשפרצה המלחמה, בעקבות הטבח בשבעה באוקטובר. החל כץ להופיע בפני חייליי צה"ל בבסיסים ובשטחי הכינוס. שם ראה וחווה את האהבה והאחדות בין החיילים, כשכל אחד בא מרקע אחר ודעות אחרות, ונלחמים כתף אל כתף למען עם ישראל.

מתוך התחושות הללו נוצר הרצון והצורך של כץ להוציא את השיר, במודל 2024. עם הפקה מוזיקלית חדשה, כשהפעם מלווים אותו חברי להקת "המעגל" - הרכב שהקים ומלווה אותו בשנים האחרונות. ביחד עם קליפ מילים שמראה את כוחן של המילים, כוחה של האחדות ואת קדושת החיילים שלנו.