מטבח צבאי. אילוסטרציה
מטבח צבאי. אילוסטרציהללא קרדיט צילום

שני חיילים מהנדסה קרבית נתפסו כשהם מחממים נקניקיה במטבח צבאי בשבת ונשלחו ל-20 ימי מאסר בכלא צבאי, כך דיווחה הכתבת כרמלה מנשה בכאן רשת ב'.

מנשה, שהזדעזעה מהמקרה, פרסמה אותו בניסיון להציג שהעונש שניתן לשניים היה לא מידתי. בדיווח אף צוין כי השניים נתפסו בעקבות 'הלשנה'. "חייל אחר שנכנס למטבח ראה את אחד מהם נוגע בתנור והעביר את המידע. השניים זומנו למשפט, בו הכחישו בתחילה את המעשים, אך לאחר מכן הודו ונשפטו לכלא", דיווחה.

אביו של אחד החיילים טען כי "העונש לא מידתי, לא הגיוני, ומהווה חוסר הבנה מוחלט של הדין המשמעתי".

מדובר צה"ל נמסר: "החיילים נשפטו לדין משמעתי על ידי סגן מפקד היחידה לאור הפרה של הוראות הפעלת המטבח בשבת והעובדה שמסרו דיווח כוזב למפקדיהם כשתחוקרו בנושא. פעולותיהם פגעו בכשרות האוכל של כלל חיילי היחידה. האירוע עומד בניגוד לערכי צה"ל ולמצופה מהמשרתים בו".

העיתונאי מיכאל טוכפלד תהה לגבי הדיווח של מנשה. "כרמלה מנשה, כתבתנו לענייני צבא, בשבתה כנציב קבילות החיילים, חושפת ברשת ב' סיפור "מזעזע". בקול ובאינטונציה השמורים למקרים חמורים במיוחד, כגון פלישת חמאס ב-7 באוקטובר או הטרדות מיניות שביצע קצין בכיר מאוד, היא מדווחת כי שני חיילים נשפטו לעונש מחריד, חמור במיוחד, משום שהעזו לחמם נקניקיה במטבח צבאי בשבת. שומו שמים".

הוא כתב בחשבון הפייסבוק שלו כי "למשמע הדיווח המרוגש והאמפתיה המתבקשת מהמגישה ליאת רגב, חשבנו לרגע שהשניים נשפטו למוות בכסא חשמלי או מינימום מאסר עולם. מתברר שהשניים נשפטו ל-20 ימי מחבוש. שמים וארץ הזדעזעו. הם טענו שהיו "רעבים". טענה שמייד שבתה את רחמי הכתבת, הידועה בחמלתה על חיילים שזכויותיהם נפגעו".

הוא ביקש להפנות למנשה מספר שאלות: "1. האם עלה על דעתך שהשניים עברו במתכוון על פקודות הצבא והם ראויים לעונש חמור, במיוחד שהמעשה שעשו פוגע בצה"ל, בחיילים האחרים המשרתים בבסיס ובערכי הצבא?"

"2. את אולי מתייחסת בקלות ראש לאותו "חימום נקניקיה". נכון, את אמנם לא דתיה אבל את עיתונאית שאמורה לדעת עובדות יסוד. אולי הגיע הזמן שבכל זאת תביני שהמעשה שעשו לא היה רק "חימום נקניקיה" אלא הטרפת המטבח כולו, דבר שייאלץ כעת להכשיר את המטבח, להעסיק חיילים שיעמלו על ההכשרה ולבזבז כוח אדם, זמן ומשאבים במחיר אותה נקניקיה?", הוסיף טוכפלד.

"3. ומה לגבי זכויותיהם של החיילים הדתיים באותו בסיס? אלה יאלצו כעת לחפש מקורות מזון לתקופה מסויימת ואולי גם הם יהיו "רעבים", כתוצאה מאותו פשע".

"ובמישור העיתונאי - האם סיפור שולי ובלתי חשוב כזה ראוי לכל כך הרבה זמן שידור? כנראה ב"כאן ב'" נסוג שיקול הדעת העיתונאי מפני הזדמנות נוספת לחבוט בדתיים ובשומרי מסורת (ע"ע "זהו זה", "היהודים באים" ועוד כהנה וכהנה). לו הייתי מפקדם של השניים, הייתי מטיל עליהם בנוסף ל-20 ימי המחבוש, אולי עוד כמה ימים בונוס, גם קנס כספי בגובה ההוצאות שיוטלו כעת על משלמי המיסים לתיקון הנזק שגרמו", סיכם.