הדליקה בשער בנימין
הדליקה בשער בנימיןצילום: דוברות המשטרה

ליד היישובים כוכב יעקב ומגרון בבנימין הוצתה לפני כחצי שנה שריפת פסולת גדולה שגרמה לפינוי אזור התעשייה שער בנימין בשל הזיהום. המנהל השקיע אז מיליוני שקלים בפעולות כיבוי ורק לאחר שבוע של מאמצים כובתה האש.

כעת מתריעה המועצה האזורית בנימין כי העבריינים הפלסטינים שבו לשפוך זבל באתר הבלתי חוקי. עובדי מחלקת הקרקעות של המועצה תיעדו את העבריינים ואת כלי הרכב שלהם ופנו למינהל האזרחי אך הזבל הולך ונערם.

במועצה אומרים כי נכון לרגע זה לא נעשות פעולות מספקות מצד גורמי המנהל האזרחי והביעו חשש כבד כי בחודשי הקיץ המפגע יחזור על עצמו כשערמת הזבל תוצת. "אנחנו עוקבים באופן צמוד אחרי ההפקרות באתר, מתעדים משאיות ושולחים למנהל האזרחי שלא נוקט פעולות אפקטיביות" אומר יהודה עמרני דובר המועצה ומוסיף כי "מדובר במערך תעשייתי עם המון כסף שהרשות הפלסטינית ואנשיה קשורים אליו. שפיכת הזבל במקום הזה חוסך להם הון עתק ומנגד המדינה לא אוכפת וכך מעודדת את המפגע. ביקשנו לקבל סמכויות אכיפה במקום, אך גם את זה לא קיבלנו".

בשריפה הגדולה באוגוסט האחרון, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות הוציאו המלצה על פינוי אוכלוסייה ממתחם המועצה האזורית בנימין ומאזור התעשייה שער בנימין בשל זיהום אוויר כבד מאד. גם אז הציתו העבריינים הערבים את האתר הבלתי חוקי אחרי פניות חוזרות ונשנות למנהל האזרחי שבסמכותו ובאחריותו לפעול למניעת המפגע והענשת האחראים.

עינת גיזברי תושבת היישוב אדם משתפת כי "לא עברה חצי שנה מאז השריפה שגרמה לנו להתפנות מהבית לשלושה ימים בגלל רמת הזיהום הגדולה במדינה בשנת 2023, וכבר אנחנו בסכנה ממשית לאסון זיהומי נוסף. הגיע הזמן של ממשלת ישראל לנער משמעותית את אנשי המינהל האזרחי ולהבין שזו מלחמה על החיים שלנו." אייל ארז תושב נוסף מאדם אומר כי "אנחנו במלחמה מול האויב, רק שבמקום רקטות אנחנו בכינון ישיר לעשן זיהומי ומסרטן. דווקא במקום הררי וגבוה שיש בו איכות טובה של אוויר, אנחנו שואפים זיהום ורעל".

ראש המועצה האזורית בנימין ישראל גנץ הוסיף ואמר: "זהו מחדל סביבתי ובריאותי אדיר שהוא תעודת עניות למדינה. אנחנו מתריעים, מצלמים, מתעדים, מוסרים שמות ומפעלים של האחראים, אבל המדינה והמינהל האזרחי פשוט מאפשרים לתעשייה הזו לפרוח. המפגע האדיר הזה הולך לחזור על עצמו ולזהם את האוויר ואת הריאות שלנו, אנחנו מצלצלים בכל הפעמונים. הממשלה צריכה להפסיק לפחד מהרשות הפלסטינית ועברייניה ולמשול בשטח".

ממתפ"ש נמסר בתגובה: "המנהל האזרחי רואה חשיבות רבה במיגור מפגעים סביבתיים באזור יהודה ושומרון, משקיע משאבים רבים ופועל תדיר לטובת כך. באשר לשריפות הזבל באזור - נציין כי יחידת קצין מטה לאיכות הסביבה במנהל האזרחי מבצעת פעולות רבות לכיבוי השריפות מרגע הדליקה, הכוללים: כיבוי השריפה באמצעות משאיות הנושאות עודפי עפר, שינוע אמצעי כיבוי נוספים למרחב ופעולות נוספות".

"בנוסף, יחידת קמ"ט איכות הסביבה במנהל מפעילה את 'יחידת דוד', אשר אמונה על אכיפה סביבתית במעברים למניעת העברות לא חוקיות של פסולת ביהודה ושומרון. ובתוך כך, בשנת 2023 נתפסו כ-170 משאיות שהובילו פסולת באופן לא חוקי במרחב", לשון התגובה.