הפגנה פרו פלסטינית בניו יורק
הפגנה פרו פלסטינית בניו יורקצילום: גילי יערי פלאש 90

מרכז לואיס ברנדייס לזכויות אדם, יחד עם הליגה נגד השמצה ומשרד החינוך בארה"ב, הגישו תלונה נגד איחוד בתי הספר במחוז ברקלי בדרום קרוליינה בטענה כי אפשרו "אווירה אנטישמית עוינת ומרושעת" ואף עודדו את תלמידי חטיבות הביניים והתיכונים לצאת להפגנות ולקחת חלק בעצרות נגד ישראל.

בתלונה נטען גם כי בתי הספר נקטו באפליה נגד תלמידים יהודים ואפשרו לתלמידים אחרים להטריד אותם ללא הפרעה.

"במהלך ארבעת החודשים האחרונים, איחוד בתי הספר במחוז ברקלי אפשר ביודעין לקמפוסים להפוך לסביבות עוינות ומרושעות עבור סטודנטים יהודים וישראלים. בעוד שהאנטישמיות התלקחה בבתי הספר במחוז ברקלי מעת לעת בעבר, היא זינקה לאחר 7 באוקטובר 2023 כאשר חמאס ביצע פיגוע טרור בישראל, טבח, עינה וחטף 1,400 אזרחים חפים מפשע, כולל תינוקות, ילדים וזקנים. המורים עודדו תלמידי תיכון וחטיבות ביניים להשתתף בעצרות והפגנות לטובת עזה. רוב האנשים ברחבי העולם נחרדו, אבל גל אכזרי של אנטישמיות שטף את בתי הספר של מחוז ברקלי מיד לאחר הטבח. תלמידים יהודים וישראלים היו נתונים מאז לבריונות אנטישמית בלתי פוסקת והטרדה מצד מוריהם וחבריהם, במסדרונות, בכיתות ובחצרות בית הספר", נכתב בתלונה.

מגישי התלונה טוענים כי הנהלות חטיבות הביניים ובתי הספר התיכון במחוז ברקלי הוציאו את התלמידים להפגנות בהן נשמעו קריאות נגד ישראל ובהן "להרוג את היהודים" או "מהנהר עד לים, פלסטין תהיה חופשית" ללא קבלת אישור מהורי התלמידים. חלק מתלמידי התיכון או חטיבות הביניים גם סיפרו כי מורים נקטו בעמדות אנטי-ישראליות בכיתות, כאשר חלקם גם הציגו תמונות או קריקטורות נגד ישראל.

המפקחת של איחוד מחוז בית הספר בברקלי, אניקיה פורד מורטל, אמרה לרשת "פוקס" בתגובה לתלונה כי "למרות שלא קיבלנו הודעה רשמית על התלונה הפדרלית האחרונה, המחוז יעבוד עם המשרד לזכויות האזרח בתמיכה בחקירה יסודית. אנחנו נשארים מחויבים ליצירת קשר עם הקהילה שלנו כדי להבטיח שאיחוד בתי הספר הוא מחוז שעומד בדרישות ערכיות של מצוינות, מעורבות, שוויון והעשרה".