עברו משם. בניין אונר"א בעזה
עברו משם. בניין אונר"א בעזהצילום: עבד רחים קאטיב, פלאש 90

בעוד ישראל נאבקת לחשוף את עוולות אונר"א ואת הקשר בינה לטרור החמאס ברצועת עזה, מסתבר שמשרדי הארגון הועתקו מעזה לירושלים. שוחחנו על כך עם סגן ראש עיריית ירושלים, אריה קינג.

את המעבר מעזה לירושלים גילה קינג בעקבות "בדיקה פשוטה באתר האינטרנט שלהם הם כתבו שהם עברו למשכנם החדש ברחוב ג'ורג' אדם סמית 5 בשכונת הגבעה הצרפתית". המקום משמש כ"אחד ממשרדי האיחוד האירופי בירושלים. ומכיוון שלא בטוח להם להיות בעזה הם העבירו את המשרד למשרד הראשי של האיחוד האירופי".

למה בחרו באונר"א להתמקם במשרדי האיחוד האירופי ולא במשרדי האו"ם בארמון הנציב? זו שאלה, אך השאלה המטרידה יותר את קינג היא "למה הם צריכים להיות בכלל בירושלים. זו שאלה שצריכה להיות מונחת לפתחו של משרד החוץ שמאפשר להם להיות בירושלים להרעיל את מוחם של ילדי הערבים בירושלים ולהשאיר את רעיון השיבה והטרור בליבותיהם של ערביי מזרח ירושלים".

בעקבות הגילוי פנה קינג למשרד החוץ ולשר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר. "דרשתי מהם לפעול בנושא הזה. ממשרד החוץ לא קיבלתי מענה. מהמשרד לביטחון לאומי קיבלתי מענה שאני לא יכול לפרסם אותו", הוא אומר ומציין כי היה בתשובת המשרד לביטחון לאומי כדי להרגיע במידת מה, אך "ההחלטה נתונה בידי משרד החוץ".

"מדובר בארגון שהוקם ב-49' כדי לטפל בפליטי 47'. ב-68' מדינת ישראל האריכה והרחיבה את המנדט של אונרא כי שיטפל בפליטי 67' ומאז ממשלת ישראל באמצעות משרד החוץ מאפשרת לאונר"א לפעול בירושלים. לכן פניתי למשרד החוץ להפסיק לאשר את זה. כבר שנים אני אומר שמדובר בגוף של אויב והיום כולם יודעים זאת. לא נותנים לאויב להסתובב חופשי במדינת ישראל. מי שעובד שם מעל 90 אחוז הם ערבים שמסתובבים חופשי עם סוג של חיסיון כאילו דיפלומטי ויכולים להגיע לכל פינה ומקום בארץ. הם מסתובבים עם רכב דיפלומטי ויכולים להעביר כל ציוד לכל מקום. ראינו כבר למה הם מסוגלים, אז למה אנחנו מחכים? אלה אנשים מסוכנים. לצערי משרד החוץ לא הגיב ולא התחיל לפעול".

קינג מחריף את דבריו ומזכיר כי "מדובר בארגון שחברים מתוכו השתתפו בטבח ובלחימה נגד חיילי צה"ל. מתוך 27 חברי ועד העובדים של אונר"א 25 הם אנשי חמאס, כלומר מדובר בארגון חמאסי לכל דבר שמקדם את האג'נדה של חמאס. אין הבדל בין ערביי עזה לערביי ירושלים, אין הבדל בין אונר"א עזה לאונר"א ירושלים".

לפי שעה לא ידוע מה הפעילות שמבצעים אנשי אונר"א במשרדם הזמני בשכונת הגבעה הצרפתית. "הם בתוך המשרדים של האיחוד האירופי. יש שם גם בנייה בלתי חוקית מאסיבית מאוד בקומה העליונה, לבד ממחסנים גדולים שיש להם בשכונת מעלות דפנה בבניה לא חוקית בהיקפים של עשרות אלפי מטרים. ראינו כבר מי האנשים האלה ואני לא מבין את המדינה שנותנת להם לפעול כאן בצורה חופשית".

בדבריו מעיר קינג כי דווקא שר השיכון גולדקנופף ניסה להפעיל את סמכויותיו מול הארגון. "התברר שהשטח במעלות דפנה, שבו נעשה שימשו כמחסנים של אונר"א, הוא שטח שמכוח חוק שייך למשרד השיכון, והשר הורה לפני שלושה שבועות למנהל מקרקעי ישראל לפעול השבת הנכס לידי המדינה. אני מאמין שהשר יגלה שהוא עומד מול גוף שהמדינה מכירה בו כגוף דיפלומטי, ולכן יהיה קשה לטפל בו כי יש חיסיון לדיפלומטים. השר כץ חייב לתת קריאת כיוון ראשונה ולבטל את המנדט של אונר"א בכל המדינה, וראשית לכל כאן בירושלים".