צביקה כהן
צביקה כהןצילום: דוברות

שר העבודה יואב בן צור מינה את צביקה כהן למ"מ מנכ"ל הביטוח הלאומי.

כהן עובד מעל ל-14 שנים בביטוח הלאומי וכיום הוא מכהן כסמנכ"ל משאבי האנוש של הארגון.

עוד בטרם כניסתו לביטוח הלאומי, היה כהן סגן מפקד בה"ד 1 (ביה"ס לקצינים) שם ניהל את כל מערך ההכשרה לקצונה בצה"ל, פיתוח תוכניות עבודה, פרויקטים מיוחדים ועוד.

לאחר מכן שימש כמבקר הפנים של זרוע היבשה – כחלק בלתי נפרד מתפקידו כהן היה אמון על היערכות למצבי חירום, בקרות תקציביות ובקרות על פעילויות מבצעיות של הזרוע. כמו-כן, היה אחראי על תהליכים ארגוניים כגון: תהליכי שיפור והתייעלות של המבנה הארגוני, ניצול מיטבי של משאבים, יישום תוכניות ניהול סיכונים בפעילויות הזרוע וכיו"ב.

בשנת 2010 החל לעבוד בביטוח הלאומי כראש אגף אזרח ותיק ושארים במטה הראשי (הנהלה) של הארגון, וכחלק בלתי נפרד מתפקיד ניהל יותר מ-15 מיליארד ₪ והיה שותף בהליכי חקיקה, כתיבת חוזרים ונהלים לכל עובדי התחום בפריסה ארצית, הכשרת העובדים והדרכתם.

במקביל ניהל כהן את אגף ביטוח נפגעי עבודה שתקציבו היה מעל ל-4.3 מיליארד ₪ והיה אחראי על פרויקטים רוחביים וביניהם: הסכמים עם בתי חולים, קופות חולים והסכמים עם משרדי ממשלה וארגונים ציבוריים רלוונטיים. בנוסף, היה אחראי ושותף ליישום ופיתוח מערכות וממשקים מחשוביים במסגרת גמלאות הביטוח הלאומי וכן ניהול BI ודאטה החיונית לתפעול ומעקב הפעילות השוטפת של הארגון.

משנת 2016 צביקה כהן החל לצבור ניסיון לא רק בעבודת מטה אלא גם בשטח, בסניפים, כאשר החל לנהל את סניף מרחב יפו, בת ים ותל אביב-דרום וניהול צוות העובדים המטפלים בציבור באופן פרונטלי וישיר הן במתן גמלאות והן בהיבטים של ביטוח וגבייה.

כחלק בלתי נפרד מתפקידו בסניף, ניהל כהן פרויקטים ארציים שהועברו לניהולו ויישומם בפועל כדוגמת פרויקט השיבוב, איבה, פשיטות רגל, אבזורי רכבים לאנשים עם מוגבלות תוך דגש על מיצוי זכויות וסיוע לאוכלוסיות מוחלשות. במהלך משבר הקורונה הועברה לסניף בניהולו הובלת בניית המערכת לדמי בידוד, ותכלול הנושא הן ברמה הארגונית והן מול המשרדים השונים והממשקים מולם.

כיום, כהן מכהן כסמנכ"ל משאבי אנוש של הארגון ותחתיו 3 אגפים: משאבי אנוש, הדרכה וארגון ושיטות שמקדם ארגון וייעול תהליכי העבודה, ועידוד למצוינות בהתאם לתפוקות.

כהן נשוי ואב ל-3, בעל 4 תארים: תואר ראשון בלימודי מזרח תיכון, תואר ראשון ושני במשפטים, ותואר שני נוסף במנהל ציבורי וביקורת פנימית וציבורית מאוניברסיטת בר אילן.

כאמור, ועדת המינויים של הביטוח הלאומי הסכימה פה אחד על התאמתו של צביקה כהן כמ"מ מנכ"ל הביטוח הלאומי ולאחר מכן ועדת דותן אישרה את התאמתו לתפקיד.

בן צור בירך, "אין ספק שניסיונו של צביקה הן כמנהל בתפקידים שונים במטה הניהולי והן ניסיונו בסניפים, עם נגיעה ישירה לקהילה מהווה רובד חשוב במיוחד בעת הזו. תפקיד מנכ"ל הביטוח הלאומי הוא אחד החשובים בחברה הישראלית ובחירת המועמד המתאים ביותר לתפקיד היא תהליך מורכב שאינני מקל בו ראש ואפקיד אותו בידי האדם המתאים ביותר. צביקה כהן הוא אדם מנוסה, חדור מוטיבציה ומבין את השליחות הציבורית והחמלה שצריך בארגון כמו הביטוח הלאומי ואני סמוך ובטוח שהוא ימלא את תפקידו על הצד הטוב ביותר עבור המוסד ועבור הציבור כולו".

כהן מסר, "מעל לעשור אני קם כל בוקר בתחושת שליחות בעשייה הציבורית החשובה שקיימת בביטוח הלאומי ונועדה להבטיח את הזכויות החברתיות של הציבור הישראלי. אני מודה על האמון שקיבלתי משר העבודה יואב בן צור ומקבל את המושכות כמ"מ מנכ"ל בחרדת קודש ומתוך ידיעה ברורה שהביטוח הלאומי הוא גוף חזק ומתפקד עם לב פועם, עם מנהלים חזקים ועובדים חרוצים שרואים בעבודתם, במיוחד בעת הזו, משימה חברתית ולאומית שנועדה לתת מענה לכל מי שזקוק לכך בשירותיות, חמלה ומקצועיות".