השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר מתייחס בריאיון לערוץ 7 למניע שמאחורי שחרור האסירים הערבים, למסעו העצמאי של השר בני גנץ לארה"ב, לטענות כלפיו כמי שמבקש להבעיר את האזור כולו, לאתגר גיוס החרדים ולעמדת היועמ"שית כלפיו.

לשאלת שחרורם של עשרות האסירים הביטחוניים במה שהוגדר כשחרור מנהלי בשל מצוקת מקום, קובע השר בן גביר כי מדובר במחווה של ראש השב"כ, "יכולים להכחיש אלף פעמים ולהגיד שזו מצוקת מקום, ואגב יש באמת מצוקת מקום בבתי הכלא, אבל אם יש מצוקת מקום תשחררו אסירים מנהליים יהודיים, שחררו עברייני מס. מה פתאום משחררים אסירים מנהליים ערבים?".

השר בן גביר טוען כי ראש השב"כ המחזיק בתפיסת ההכלה ביצע את המהלך ביוזמתו אך יש לזכור שהוא אינו אלא פקיד, גם אם פקיד חשוב, והאחריות מוטלת לפתחו של ראש הממשלה שהוא האחראי למערכת כולה. "הדרישה שלי מראש הממשלה נתניהו היא לעצור את זה ולא לאפשר עוד שחרורים. צריך לזכור שאנחנו אחרי השבעה לעשירי, אנחנו אחרי רצף של פיגועים, על מה ולמה מחוות?", שאל השר.

לדבריו איש לא מסביר לו על מה ולמה נעשתה המחווה הזו. הוא עצמו ביקש גם מראש הממשלה הבהרות בנושא.

את האירוע הזה מצרף השר בן גביר למה שנראה כמדיניות יד רכה יותר גם ביהודה ושומרון, שם הורדו מחסומים, "אנחנו כמה ימים לפני הרמדאן ומישהו רוצה לשדר לשטח שהנה אנחנו מרגיעים אתכם והכול בסדר, אבל זה בדיוק אותה טעות בקונספציה שהתרעתי עליה כל כך הרבה פעמים ושלא עבדה בשבעה לעשירי וראינו אותה נכשלת".

עוד מתייחס השר בן גביר לדיווחים בעיתון הארץ, לפיהם נאסר על בכירי שב"כ להגיע לדיונים אצלו בשל זלזול שלו בהם, "אני לא מזלזל באף אחד בשב"כ. אני רק אומר דבר אחד, שבסופו של דבר שירות הביטחון הכללי הוא דרג מקצועי שאני נותן משקל רב להמלצות שלו אבל הפוליטיקאים מחליטים. אני שר לביטחון לאומי שחושב שאני הוא שצריך לקבל את ההחלטות, לא שב"כ ולא גורם אחר במשטרה או במקום אחר".

"אני מכבד את כולם ונותן להם את מלוא הסימפטיה וההערכה, אבל היו שנים שבהם מי שניהל את המשרד היו גורמים חיוניים ואני אומר שכאן אני מנהל את העניינים ובוודאי שאני רוצה להתוות מדיניות ואני לא מתבייש בזה".

על הפיגועים שנמשכים במשמרת שלו ועל רקע קריאותיו שלו לקודמיו להתפטר כאשר פיגועים אירעו במשמרת שלהם, אומר השר בן גביר כי אכן הדברים קורים במשמרת שלו אך יש לזכור שמדובר במלחמה, ועם זאת "במשמרת שלי יש שינוי מאוד גדול. חילקתי תשעים אלף אקדחים. יש מי שמנסה להלך עליי אימים ולומר שזה נורא ואיום אבל אני חושב שזה אחד הדברים הכי חשובים שעשינו. במשמרת שלי פתחנו 900 כיתות כוננות. גנץ סגר כיתות כוננות ואני פותח עוד כיתה ועוד כיתה".

"במשמרת שלי המדיניות של המשטרה השתנתה. אם פעם מי שהסית נגד המדינה אולי רק בשנה הבאה מישהו דיבר איתו, היום באותו יום או אחרי יומיים שלושה המשטרה מגיעה אליו, אוזקת אותו ושולחת למעצר. במשמרת שלי שירות בתי הסוהר שינה את המדיניות שלו. במשמרת שלי בשבעה לעשירי השוטרים היו שם נלחמו ותפקדו".

השר בן גביר דוחה את ההאשמות המוטחות בו כמי שמבעיר את האזור כולו וגורר לעימות רב זירתי. טענות שכאלה, הוא אומר, נשמעו כלפיו זה מכבר גם כאשר דרש סיכולים ממוקדים וגם כאשר דרש להיאבק בחמאס או למנוע כניסת פועלים מעזה. "די לתפיסה הזו שלא הוכיחה את עצמה. לפני השבעה לעשירי לא עליתי להר הבית כי זה היה חשוב לגורם ביטחוני מאוד משמעותי. כיבדתי אותו ולא עליתי להר הבית, לפני השבעה לעשירי הכנסנו פועלים ולא עשינו סיכולים ממוקדים כדי לא להרגיז אותם ובסוף רצחו לנו, טבחו בנו, אנסו לנו, התעללו בנו. זה אומר שכל תפיסת השקט לא מוכיחה את עצמה".

"אני לא מחפש מלחמות כל היום. אני חושב שאנחנו חייבים להיות חזקים ונחושים. יש לנו מלחמה ואנחנו צריכים לנצח אותה ובזכות הנחישות והעקביות וגם האמירה החד משמעית שאנחנו בעלי הבית זה מה שיוביל לניצחון", דברי בן גביר.

ואולי יש מקום להרגיע גזרות מסוימות על מנת שניתן יהיה להתמקד במערכה בדרום או בצפון? בן גביר אינו שולל את השאיפה להרגעה, אך מציין כי להרגיע זה לא להתקפל. "אם כשאומרים להרגיע זה להתקפל בפני החמאס, להניף תמונות של סינוו'אר בהר הבית, לתת להם תמונות ניצחון, לאפשר לערבים מיהודה ושומרון להיכנס כמה שיותר לכל מקום שהם רוצים, לאפשר לאסירים מנהליים ערבים להשתחרר, זה לא להרגיע אלא בדיוק הפוך".

השר בן גביר נשאל אודות נסיעתו העצמאית של השר בני גנץ לפגישות מדיניות בארה"ב ללא תיאום וטענתו שברצונו לנצל את קשריו הטובים בממשל לטובת ישראל. לדברי בן גביר השאלה היא לא עצם הנסיעה אלא מה גנץ עושה שם בארה"ב ומה ועם מי הוא מדבר שם. "שראש הממשלה יקרא לבני גנץ ויגיד לו עד כאן. לא יכול להיות מצב שיש כאן ממשלה בתוך ממשלה, שיש כאן קבינט קטן שעושה מה שהוא רוצה, מוביל לקונספציה שלו ולדברים שלא מקובלים על רוב שרי הממשלה וכעת הם רוצים להתוות מדיניות ולקבוע שהם ראשי הממשלה האמיתיים. ראש הממשלה נתניהו צריך לעצור את הדבר הזה, לקרוא לבני גנץ ולהגיד לו עד כאן".

על מה שקורה בחדרים הסגורים בארה"ב אומר השר לביטחון לאומי כי אינו יודע מה קורה שם אך ברור לו שגנץ אינו מייצג את מדיניות הממשלה אלא מגיע בשם האג'נדה שלו הסותרת את עמדת ממשלת הימין.

לדבריו, המשמעות היא, "שראש הממשלה מתקרב לרגע שבו הוא יצטרך לקבל החלטות, אם הוא מעדיף את הדרך של גנץ או את הדרך של עצמה יהודית, את הדרך של הקונספציה הישנה שהובילה אותנו לאן שהיא הובילה או תפיסה אחרת לחלוטין".

סוגיה נוספת לה התייחס השר בן גביר היא סוגיית הקריאה לשוויון בנטל ולגיוס החרדים.

בן גביר מספר על בנו שלו שמתלבט בשלב זה לאיזו יחידה מובחרת להתגייס וזאת כדוגמא למתרחש בקרב בני הנוער בגזרה ממנה הוא מגיע, התלבטות כיצד ואיך הכי נכון לתרום ולסייע לעם כולו. "אני מלא גאווה בציבור שלנו, ואני חושב שנכון, הגיע הזמן שתהיה תובנה ששירות בצה"ל זה הדבר הקדוש ביותר, זו השליחות החשובה ביותר שיכולה להיות, זו מלחמת מצווה. אחרי האמירה הזו, בוא לא נהיה פופוליסטים. שמעתי את גנץ מציע לדרעי עסקה מתחת לשולחן שתביא להקדמת הבחירות, כך שלא באמת מעניין אותם גיוס, אלא הבחירות".

"גיוס צריך להיות לא בכפייה. אצלנו במשטרה יש פתרון לבעיה. אפשר לגייס חרדים למשמר לאומי, אפשר לגייס אותם לשירות משמעותי במג"ב. מהשיחות עם הציבור החרדי אני חושב שהם פתוחים לשמוע בנושא הזה ואם נעשה את הדברים בהבנה ולא בכפייה זה יילך", אומר בן גביר הסבור גם הוא כי הגיעה השעה למעשה ולא רק לדיבורים ואותם צעירים חרדים שאינם לומדים צריכים למצוא את עצמם בשירות משמעותי, אך לא באופן פופוליסטי ובשיח של איומי גיוס בכפייה שלא יניב תוצאות.

עוד מתייחס בן גביר לדבריה של היועצת המשפטית לממשלה הסבורה כי לא הוא, השר לביטחון לאומי, יהיה זה שימנה את ראש אגף החקירות. "אני מאוד מקווה שהדיווח הזה לא נכון, אבל אם הוא נכון אז זה הזוי. היועמ"שית הא פקידה חשובה עם הרבה כוח, אבל היא לא יכולה להכתיב לפוליטיקאים. מי שממנה קצינים במשטרת ישראל זה השר לביטחון לאומי בהמלצת המפכ"ל. אם זה נכון זה סופה של הדמוקרטיה, זה להפוך את ישראל לרפובליקת בננות ואני מצפה מראש הממשלה להזמין את היועצת ולדרוש ממנה הבהרות. אנחנו לא מדינת פקידים".