ח"כ מתן כהנא מהמחנה הממלכתי לא אהב את העובדה שהשר בצלאל סמוטריץ' אינו דוחף לגיוס לפיתרון שיביא לגיוס משמעותי יותר מצד הציבור החרדי.

"זה לא מפתיע אותי שסמוטריץ' גם הפעם מיישר קו באופן מלא ומוחלט עם תפיסת העולם החרדית. אחינו החרדים עושים דברים מאוד חשובים ולימוד התורה חשוב, אבל כולם מבינים אחרי ה-7 באוקטובר, שסוגיית הגיוס אינה עוסקת בחברה ושיוויון אלא עניין של ביטחון לאומי וצורך קיומי", טוען כהנא בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "חבל שהשר סמוטריץ' לא מתעלה לגודל השעה ומבין שמה שצריך לקבל עכשיו זה את מתווה הגיוס של המחנה הממלכתי כי זה הפתרון היחיד הרלוונטי שעומד על הפרק".

כהנא התייחס לרצון של מפלגתו בעבר וככל הנראה גם בעתיד לשתף את החרדים בממשלה בראשות בני גנץ. "אני חושב שגנץ, לכל אורך הקריירה הפוליטית שלו, הוכיח שהוא עושה את מה שנכון למדינת ישראל, גם כשהשיקולים הפוליטיים לא בהכרח לטובתו. כולם מבינים עכשיו, אחרי השבעה באוקטובר שאין ברירה והחרדים חייבים להיות חלק מנטל השירות במדינת ישראל. גנץ יעשה את זה גם, בעזרת השם, כאשר הוא יהיה ראש ממשלה. ואנחנו נרכיב ממשלה ביום שאחרי הבחירות, שתישען על המרכז הישראלי, וגם החרדים צריכים להיות חלק ממנה כי זה נכון למדינת ישראל".

הוא נשאל לגבי נסיעתו של השר בני גנץ לוושינגטון - בניגוד לדעת ראש הממשלה. "גנץ גם הפעם יעשה את מה שנכון למדינת ישראל. את הקשרים הטובים שיש לגנץ בדרגים הגבוהים בארצות הברית, טוב שהוא רותם למען אזרחי מדינת ישראל. לצערי, רוב שרי הממשלה וגם ראש הממשלה לא נהנים מהיחס הזה מהממשל האמריקאי, ולכן מאוד חשוב שהוא ייסע לוושינגטון ויקדם את האינטרסים הישראלים. אני חושב שראש הממשלה היה צריך לחבק את הנסיעה הזו ולשמוח - וצר לי שזה לא מה שקורה".

"ראש הממשלה נתניהו ידע יפה מאוד למדר את גנץ ואיזנקוט מהחלטות סופר חשובות שנמצאות בליבת העיסוק שלהם בקבינט הביטחוני המצומצם. אני חושב שזה שגנץ עכשיו נוסע, גם אם ראש הממשלה לא מרוצה מזה, זה חשוב מאוד", הוא מוסיף.

את השר בן גביר הוא מגדיר כפופוליסט בתוך הממשלה. "אני חושב שגם בנושא רפיח וגם בעניין הר הבית הוא מכיר את השיקולים, יודע מה נכון למדינת ישראל ויודע שיש בקבינט מספיק אנשים אחראיים שיקבלו החלטות משיקולים נכונים ואחראיים, ולכן הוא מרשה לעצמו להגיד מה שטוב לו פוליטית. זה פופוליזם".

"אנחנו רוצים כמדינה לאפשר חופש פולחן, חופש דת, כמה שיותר נרחב, בטח לאזרחי מדינת ישראל. נכון שאם יש עכשיו איזה צורך ביטחוני, אם יש איזה מידע ביטחוני על מישהו שהוא טראבל מייקר, צריכים לעצור אותו מלהיכנס לשם, או אם צריכים להגביל את מספר האנשים שנכנסים, גם את זה אפשר לעשות. אבל לא כמו שהשר בן גביר מנסה לעשות. ההצהרות שלו שרק מחממות את כל האווירה סביב המקום, הכי נפיץ במזרח התיכון", הוא מדגיש.

האם מפלגתו בדרך החוצה מהממשלה? "אנחנו לא עומדים עם סטופר למתי יוצאים מהממשלה. המצב הוא של אמצע מלחמה, מצב נפיץ בצפון, רוצים לקדם עסקה לשחרור החטופים, הרמדאן בפתח, חוק הגיוס על הפרק - זה לא הזמן לפוצץ את הכל. נכון שנשאר בממשלה, נשפיע מבפנים, ונכון גם לקבוע תאריך בחירות מוסכם. אחרי האסון הקולוסלי שהיה פה ב-7 באוקטובר, חייבים לחזור לציבור ולקבל את האמון המחודש שלה".