עורך דין
עורך דיןצילום: Freepik

עונש למורה המוערכת? שמה של עורכת הדין האשדודית, סמדר בוכובזה, התפרסם לאחרונה לאחר ש-180 עו"ד מהמגזר הערבי הגישו ללשכת עורכי הדין בקשה לפסילתה, וזאת לאחר שהיא ציטטה קטעים מהקוראן ממנו עולה כי מותר לרצוח חפים מפשע.

אותה עתירה נדחתה על הסף, אך כעת מוצאת עצמה עורכת הדין בוכובזה כשהיא מנהלת את הקרב המשפטי שלה, והפעם מול נציבות שירות המדינה.

הרקע לתביעה הנוכחית, ככל שהדבר נשמע מופרך, הוא תפקידה הנוסף של בוכובזה.

סמדר, כך מתברר, ממלאת תפקיד נוסף פרט להיותה עו"ד, והיא מורה בישראל. מזה שלושה עשורים שהיא מכהנת כמורה בבית הספר מקיף ז' בעיר, מאז מלאו לה 21 ועד היום.

במהלך השנים עברו תחת ידיה מאות תלמידים אותם לימדה מקצועות שונים, בעיקר חיבור, לשון וכך גם ערבית, כאשר ממוצע הציונים של תלמידיה עבר את הממוצע הארצי כשבשל כך היא זוכה להערכה רבה ולקידום.

עם זאת, בוכובזה לא הסתפקה בתפקידה כמורה, ובמקביל פנתה ללימודי משפטים והפכה לעו"ד, מקצוע שבו היא פועלת מזה 20 שנה.

הבעיה, שלפני 9 שנים, בשנת 2015 יצאה הוראת חוזר מנכ"ל האוסרת על עובדי הוראה לעסוק במקצוע נוסף כאשר בין המקצועות שנאסרו מופיע גם מקצוע עריכת דין.

אך מאחר והמורה-עו"ד בוכובזה הוסמכה ואף עבדה כעו"ד עוד בטרם נכנס חוזר המנכ"ל לתוקף (12 שנה כעו"ד ו-22 שנה כמורה), היא המשיכה בעבודתה כאשר עבודתה במקביל בהוראה לא נפגעה, ולפי עדויות התלמידים, המורים ואף צוות ביה"ס אף להיפך...

במשרד החינוך, לעומת זאת, לא ראו זאת בעין יפה, ושם החלו לקדם הליכים משמעתיים נגד בוכובזה.

ההליכים המשמעתיים רואים אור חרף העתירה לבג"ץ שהוגשה בספטמבר האחרון על ידי ארגון המורים שמטרתה לבטל את אותה הוראת חוזר מנכ"ל שכן היא מנוגדת לחוק חופש העיסוק.

כך, היא מוצאת את עצמה נתבעת בידי נציבות שירות המדינה, כאשר המדינה דורשת שהיא תחדל לאלתר מעיסוקה כעו"ד.

הבקשה היא שתפסיק עבודתה כעו"ד, כאשר במשרד החינוך מסרבים לפטרה בשל המחסור האקוטי הקיים בעובדי הוראה, בעיקר כאלו שנחשבים מומחים בתחומם.

"הם מסרבים לפטר אותי, בעיקר כעת, מספר שנים טרם היציאה לפנסיה", אומרת בוכובזה ל'ערוץ 7', "אך דורשים שאחדול מעיסוקי כעו"ד, וזה לא יהיה. הוכחתי שאני מסוגלת לעבוד בשני התפקידים גם יחד, כאשר אף תפקיד אינו בא על חשבונו של השני. אין סיבה שאזרוק כעת לפח שנים של לימודים, של התמחות ושל עיסוק בתפקידי כעו"ד, רק משום שעינו של מישהו צרה בהצלחתי".

האם השופטים ישתכנעו מטיעוניה של עורכת הדין? לא ברור, אם כי היא נחושה להמשיך במלחמתה ולהוציא את הצדק לאור.

"עובדי הוראה אינם מצליחים להתפרנס, כידוע, ממקצוע ההוראה ולכן חשוב לעודד את עובדי ההוראה ולאפשר להם לעבוד בעבודות משניות. הבקשה שאתפטר מתפקידי כעו"ד היא מופרכת מעיקרה, ואעשה כל שימוש בכלים ובידע המשפטי שרכשתי בכדי שאוכל להמשיך במלאכתי כעו"ד, ובד בבד להמשיך גם במקצוע ההוראה".