לשכת גיוס, ארכיון
לשכת גיוס, ארכיוןצילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

יו"ר ארגון רבני צהר הרב דוד סתיו ויו"ר הנהלת מרצ אורי זכי התראיינו היום (שלישי) לכאן רשת ב' והתייחסו למתווה חדש בעניין גיוס חרדים אותו מנסים לגבש.

זכי פתח ואמר, "אנחנו בשיח עם גורמים בחברה החרדית, הן עם גורמים עצמאיים ואפילו גורמים שקשורים לראשי הישיבות. אנחנו כן בשיח, אני מאמין ומקווה שנוכל לצרף גם שותפים משם, למרות שאני חייב להגיד שזה לא כל כך פשוט כי הפתרון שאנחנו מציעים הוא פתרון שמייד נצלול אליו, שהוא עשוי לאיים על המבנה החרדי הקיים שנשען במידה רבה על הפטור מגיוס".

הרב סתיו התייחס למתווה עצמו, "קודם כל, צריך לומר, שצריך קודם להבין מה הסיבה האמיתית שהחברה החרדית לא מתגייסת".

"אסור שנחשוב שהנושא של לימוד תורה ותורתו אומנתו הוא הסיבה האמיתית, הוא סיבה חשובה, אבל לא הסיבה העיקרית. זו גם לא הסיבה שרלבנטית לציבור שלא עובד. הסיבה האמיתית היא החשש המוצדק במידה רבה של החברה החרדית שכשאר ישתלבו בשוק העבודה או במקצועות או בשירות צבאי הם ישנו את אורחות חייהם".

"החשש הזה הוא לגיטימי. הסיבה האמיתית שהם לא רוצים להיות בצבא - הם לא רוצים להיות חילונים. במילים אחרות, הפטור הוא מטעמי דת ולא לימוד תורה. המצב הקיים היום שאנחנו מאלצים אותם להיות קשורים לישיבה והם לא יוצאים לעבודה, הם ממשיכים להיות בישיבה בכאילו או באמת, חלקם עובדים בשחור כי אסור להם לעבוד על פי החוק ואז נוצר מצב שמדינת ישראל מעודדת אותם לא להתגייס ולהיות רשומים בישיבה".

"ההצעה באה ואומרת - בואו נגיד את האמת - הסיבה לפטור היא לא תורתו אומנתו אלא דת. כמו שבנות פטורות דתיות פטורות מטעמי דת, גם חרדים גברים יהיו פטורים".

זכי הוסיף, "אנחנו רוצים לעשות שינוי בחוק שיהיה תקף לא רק לחרדים - הוא לכאורה יהיה לכל אחד, במקום שסעיף הפטור לנשים יהיה כתוב מועמד או מועמדת במקום מועמדת לשירות ביטחון. מה זה עושה? זה מעביר את ההחלטה מראש הישיבה והעסקנים החרדים לכל צעיר וצעיר חרדי".