מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי
מפכ"ל המשטרה קובי שבתאיצילום: TPS

מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי הגיב אחר הצהריים (רביעי) לדו"ח האסון במירון ולהמלצה להדחתו.

"תמכתי בהקמת ועדת חקירה ממלכתית, ואני מכבד את ממצאי עבודתה. הדוח מצא ליקויים בעבודת המשטרה בהכנות לאירוע, ואני נוטל על עצמי את האחריות המלאה. ביקשתי לסיים את תפקידי כמפכ"ל בראשית השנה , אך נעניתי לבקשת הממשלה להמשיך בתפקיד נוכח מצב המלחמה. אסיים את תפקידי, לאחר ארבעים שנות שירות במדים, ברגע שהממשלה תחליט על כך".

על מפכ"ל המשטרה הטילה הוועדה אחריות אישית, ואף ציינה כי לכאורה הממצאים בעניינו של שבתאי היו מביאים אותה להמלצה על סיום תפקידו, אך בהתחשב בנסיבות מיוחדות אלה (המלחמה) היא מותירה לממשלה לקבוע את המועד הנכון לסיום תפקידו.

"שבתאי היה מודע לכך שסכנת הצפיפות בהילולה, כפי שהתנהלה במשך שנים, עולה כדי סכנת חיים חמורה וממשית לחיי אדם", נכתב בדוח.

"העובדה שההילולה הסתיימה בעבר ללא אבדות בנפש, אינה הופכת אותה לאירוע מוצלח", הבהירו השופטים בדוח המסקנות. "מעבר לכך, שבתאי ידע שהאירוע כרוך בסכנת חיים ממשית מדי שנה, ומידע זה כשלעצמו חייב אותו לבחון מחדש את ההנחות שביסוד תוכנית המבצע". כמו כן, הבהירו השופטים כי "לא ניתן גם לקבל את הטענה שבמבצע שמתנהל באופן מסוים במשך שנים, תפקיד הדרג הממונה משמעותי פחות וניתן לוותר בו על בחינה מעמיקה של יסודות תוכנית המבצע. כך בדיוק נוצר קיבעון מחשבתי".

אסון מירון, שאירע ב-30 באפריל בשנת 2021 במהלך הילולת רבי שמעון בר יוחאי בליל ל"ג בעומר, הוא האסון האזרחי הכבד בתולדות המדינה, ובו קיפחו את חייהם 45 בני אדם. ממצאי הדוח מועברים לממשלה ולמשפחות 45 הקורבנות. לפני כשנה וחצי הוגשו בידי הוועדה 18 הערות אזהרה לגורמים ובכירים שונים בממשלה ובמשטרה.