חיילים בשומרון
חיילים בשומרוןצילום: Nasser Ishtayeh/Flash90

אחרי חמישה חודשים של מלחמה החליטו במערכת הביטחון לפתוח החל ממחר (חמישי) את מחסום ג'ית לתנועת כלי רכב ערבים.

המחסום שמהווה את אחת היציאות המרכזיות מהעיר שכם, היה סגור לחלוטין ומאוייש בחיילים מתחילת המלחמה, לאחר שהיווה בעבר בפעמים רבות ציר הימלטות למחבלים שיצאו מהעיר בחופשיות, ביצעו פיגוע ונמלטו בחזרה לקסבה בשכם.

ההחלטה מגיעה יממה וחצי בלבד אחרי פיגוע דקירה שהתרחש בצומת יצהר שנמצאת בגזרה הסמוכה, בו נפצע לוחם צה"ל באורח קשה, ולאחר שורת פיגועי ירי ומטענים נוספים שהתרחשו בירידה מחומש הנמצאת קילומטרים בודדים מהמקום.

ההחלטה להסיר את המחסום עוררה ביקורת חריפה בקרב יישובי האזור, אך גם בקרב הלוחמים עצמם המשרתים בגזרה ואבטחו עד כה את המחסום.

אחד המפקדים המשרת בגזרה מאז שמחת תורה הביע ביקורת נוקבת על ההחלטה ואמר "לא יתכן שאנחנו נותנים את הנשמה מה-7.10 ברציפות עד כה, ובשביל רווחת הפלסטינים יסכנו אותנו".

"הערב שמענו שבכוונת הפיקוד לפתוח מחר את המעבר לשכם בצומת ג'ית", סיפר הקצין. "מההבנה והתחושה המבצעית שלי זהו פתח לאסון. רק לפני כשבועיים בוצע פיגוע ירי בצומת קרובה על חסם דומה בצומת דיר שרף על חיילי הגדוד שלי שבנס לא הסתיימה בהרוגים. חסם שאינו הרמטי וסגור לחלוטין מטבעו מסוכן יותר, ניתן תחת החסות של המעבר לבצע בקלות רבה יותר פיגועים מסוגים שונים והינו 'מזמין' לפיגוע".

הקצין הוסיף וסיפר: "רק לפני כמה ימים קיבלנו התראה חמה מוחשית ומיידית לביצוע פיגוע קטלני על אותה הצומת עצמה שרוצים לפתוח למעבר לשכם. אנחנו במלחמה, ב-7.10 נסגרו רוב הכניסות והיציאות משכם, מצב המלחמה הינו קיים ועודנו בשיאו, ולא רק שהגזרה עדיין חמה אלא אפילו לאחרונה ישנה התחממות רבתי בגזרה, ניתן לראות זאת בהיקף הפיגועים וגם בהתראות המבצעיות שיורדות אלינו לשטח. לא יתכן שלכבוד חג הרמדאן יסכנו את חיי חיילנו. אנחנו נמשיך לשרת בכל תנאי ומצב, אבל המינימום המתבקש הוא שהצבא יחמיר ולא יקח סיכון ולו הקטן עבורנו", אמר.

ביישובי האזור מצידם כבר הודיעו כי ימנעו בגופם את פתיחת המחסום, וקראו לציבור להתייצב בשטח מחר בשעות הבוקר כדי למנוע את מעבר כלי הרכב הערבים היוצאים משכם.