גשם. אילוסטרציה
גשם. אילוסטרציהצילום: iStock

בקרוב לא יהיה חורף? שירות שינויי האקלים של האיחוד האירופי הודיע כי חודש פברואר האחרון "היה החם בהיסטוריה" מאז החל התיעוד של הטמפרטורות.

על פי מדעני שירות האקלים "מדובר בחודש התשיעי ברציפות שנשברים שיאי החום של כל הזמנים" והמגמה עלולה להימשך גם בחודשים הבאים. הנתונים שפרסם שירות האקלים האירופי מראים שפברואר האחרון היה חם ב-1.77 מעלות צלזיוס מהממוצע הטרום-תעשייתי שנרשם בין השנים 1850 עד 1900.

הוא גם היה גבוה ב-0.81 מעלות מרמות החום שנרשמו בין השנים 1991-2020. הטמפרטורה הממוצעת שנרשמה בעולם בשנה האחרונה, בין מרץ 2023 לפברואר 2024, הייתה הגבוהה ביותר שנרשמה אי פעם ועמדה על 1.56 מעלות צלזיוס מעל לרמות הטרום-תעשייתיות.

מדובר במספר שעולה על היעד הציבו מומחי האקלים של 1.5 מעלות צלזיוס לכל היותר. "גזי חממה לוכדי חום הם ללא ספק האשם העיקרי", טוענת פרופסור סלסט סאולו, מזכ"ל הארגון המטאורולוגי העולמי.

קרלו בוונטמפו, מנהל שירות שינויי האקלים של האיחוד האירופי, הוסיף כי "פברואר מצטרף לרצף השיאים הארוך של החודשים האחרונים. עד כמה שזה עשוי להיראות מדהים, זה לא ממש מפתיע שכן ההתחממות המתמשכת של מערכת האקלים מובילה בהכרח לטמפרטורות קיצוניות חדשות.

האקלים מגיב לריכוזים בפועל של גזי חממה באטמוספירה, כך שאם לא נצליח לייצב אותם, בהכרח נתמודד עם שיאי טמפרטורה עולמיים חדשים והשלכותיהם". ההערכה בקרב המדענים היא כי הטמפרטורות עדיין עולות גם עקב אירועי מזג האוויר אל ניניו באוקיינוס השקט, אבל שינויי אקלים הנגרמים על ידי אדם הם ללא ספק הגורם העיקרי להתחממות הגלובלית.

על פי נתונים של הארגון המטאורולוגי העולמי, ריכוזי הפחמן הדו-חמצני נמצאים ברמה הגבוהה ביותר מזה לפחות שני מיליון שנים, ועלו שוב כמעט ברמות שיא במהלך השנה האחרונה.