השגריר יעקב ליבנה
השגריר יעקב ליבנהצילום: דוברות

פולין מצטרפת למדינות בהן האנטישמיות מחלחלת לאקדמיה? שתי אוניברסיטאות שהיו אמורות לארח בתקופה הקרובה מפגשים עם הסופר הישראלי יעקב שכטר, הודיעו כי החליטו לבטל את האירוע "עקב המצב בישראל", לטענתן.

שכטר אמור היה להיפגש בשבוע הקרוב עם סטודנטים ואנשי צוות באוניברסיטת "ניקולאוס קופרניקוס" בעיר טורון וכן באוניברסיטת ורשה בבירת פולין, אלא ששתי האוניברסיטאות החליטו לבטל את המפגשים וטענו כי מדובר בהחלטה "עקב המצב בישראל".

הסופר, הכותב בנושאי היסטוריה ופילוסופיה יהודית, נחשב לאורח פופולרי בקרב מוסדות אקדמיים וארגונים אחרים בפולין, והוזמן פעמים רבות למפגשים על ספריו בערים שונות בפולין.

שגריר ישראל בוורשה, ד"ר יעקב ליבנה, פרסם פוסט בו העביר ביקורת על ההחלטה לבטל את המפגשים עם הסופר הישראלי, והזהיר מפני זליגת האנטישמיות גם לאקדמיה בפולין. "משהו רע קורה באקדמיה הפולנית. אוניברסיטת קופרניקוס בטורון ואוניברסיטת ורשה ביטלו השבוע את הפגישות עם הסופר הישראלי יעקב שכטר 'בגלל המצב בישראל'".

"שכטר כותב סיפורים מקוריים המשלבים היסטוריה ופילוסופיה יהודית. ספריו תורגמו לפולנית, והוא מרבה להרצות בפני פולנים שרוצים ללמוד על יהדות. גורמים אנטישמיים באקדמיה אינם יכולים להטיל וטו על מגעים עם מדינת ישראל. דיאלוג פתוח הוא הבסיס לחברה דמוקרטית מתפקדת, גם בפולין", כתב ד"ר ליבנה בפוסט ברשת X.