מטוס "באטיק אייר"
מטוס "באטיק אייר"צילום: איסטוק

משרד התחבורה באינדונזיה הודיע כי פתח בחקירה לאחר שהתברר כי שני הטייסים בטיסת "באטיק אייר" שהמריאה ב-25 בינואר מהעיר קנדרי לבירה ג'קרטה נרדמו למשך כמעט 30 דקות.

על פי ההודעה של משרד התחבורה האינדונזי גם הטייס וגם טייס המשנה נרדמו בו זמנית למשך 28 דקות, כאשר על סיפון המטוס היו 153 נוסעים ועוד ארבעה אנשי צוות.

כתוצאה מההירדמות של שני הטייסים סטה המסלול מנתיב הטיסה "עקב שגיאות ניווט" ולאחר שהטייסים לא היו בשליטה על מערכות הניווט של המטוס, אך למרבה המזל לאחר שהתעוררו הצליחו הטייסים להשיב את המטוס למסלולו עד לנחיתה בשלום בבירת אינדונזיה.

מתחקיר ראשוני שביצע משרד התחבורה בג'קרטה עולה כי הטייס הראשי הודיע לטייס המשנה עוד לפני הטיסה כי "לא הספיק לנוח היום" וזמן קצר לאחר ההמראה הוא ביקש מטייס המשנה לקחת פיקוד על המטוס כדי ש"הוא יוכל לנוח מעט".

אלא שזמן קצר לאחר מכן גם טייס המשנה נרדם, ושני הטייסים נרדמו בזמן ש-153 הנוסעים וארבעת אנשי הצוות לא מודעים כי המטוס משייט ללא פיקוח.

על פי הדו"ח הראשוני הסיבה לעייפות הרבה של טייס המשנה הייתה העובדה כי יש לו שני תאומים בני חודש בבית "והוא נאלץ להתעורר מספר פעמים בלילה על מנת לסייע לאשתו".

חברת התעופה באטיק אייר ננזפה על התקרית, ושני הטייסים יועמדו לדין משמעתי.