ברק חירם
ברק חירםצילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל הרצי הלוי הורה לרשום הערה פיקודית לחובת תא"ל ברק חירם, מפקד אוגדה 99, בעקבות אירוע שקרה במהלך הלחימה בתמרון ברצועה, לפני כחודשיים - וללא קשר לתקרית בה הורה לירות בבית שבו היו חטופים עם עשרות מחבלים שעדיין מתוחקר, כך דווח בגלי צה"ל.

על פי הדיווח, באירוע המדובר אישר תא"ל חירם ללוחמים לפוצץ את מתחם אוניברסיטת אל-אסראא בדרום עזה, מבלי לקבל את האישור הנדרש לכך מאלוף פיקוד הדרום ירון פינקלמן.

חירם הסביר כי נתן את ההוראה לאחר שהלוחמים חשו סכנה וציין כי היה מידע מודיעיני על מערכת מנהרות תת קרקעיות שעברה מתחת לאוניברסיטה והייתה עלולה לסכן את לוחמיו. הוא הוסיף כי אמנם לא אותרו פירים אבל המידע המודיעיני שסופק הצביע על הימצאותם והעלה חשש כי הכוחות יותקפו על ידי מחבלים שיצאו מאחד הפירים.

מצה"ל נמסר כי "הקרסת המבנה ואישור הפיצוץ תוחקרו באופן יסודי על ידי מפקד פיקוד הדרום והוצגו לרמטכ"ל. מהתחקיר עלה כי חמאס השתמש במבנה ובסביבתו לפעילות צבאית נגד כוחותינו אך תהליך הקרסת המבנה נעשה ללא האישורים הנדרשים. בהמשך למסקנות התחקיר מפקד פיקוד הדרום העיר למפקד האוגדה".

ח"כ דני דנון מהליכוד "כדי לנצח במלחמה אנו זקוקים למפקדים נועזים, יוזמים, עם רעל בעיניים ואהבת ישראל בלב - כאלה שחושבים מחוץ לקופסא ורואים מול עיניהם את המשימה. כזה הוא תא"ל ברק חירם, גיבור אמיתי שכבר יותר מחמישה חודשים מסכן את חייו ונלחם כדי להביס את האויב ולהגן עלינו.

במלחמה, לעיתים המפקד בשטח נדרש להפעיל שיקול דעת. ככה ניצחנו ב-48', ב-67' וב-73'. כעת זה הזמן לחלק צל"שים למפקדים האמיצים שלנו. לא הערות. אני קורא למפקדים האמיצים - תהיו ברק חירם!".

בשבוע שעבר דווח כי הרמטכ"ל, הרצי הלוי, הורה לזרז את סיום תחקיר התקרית בקיבוץ בארי במסגרתה הורה מפקד אוגדה 99 תא"ל ברק חירם לטנק לירות לבית שבו שהו מחבלים וחטופים בבארי ב-7 באוקטובר.

העיתון 'ידיעות אחרונות' דיווח כי הלוי וחירם שוחחו על התקרית ועל ההשלכות האפשריות שלה על מינוי תא"ל חירם לתפקד מפקד אוגדת עזה לפני מספר שבועות. חירם אמר להלוי כי יהיה מוכן לוותר על התפקיד ולקבל תפקיד מטה.

בפורום מטכ"ל אמר הרמטכ"ל הלוי באחרונה כי צה"ל לא יוותר על ברק חירם. לאחר שיסתיים התחקיר ייפגשו השניים פעם נוספת ואז יוחלט לגבי התפקיד הבא של הקצין המוערך. לפני המלחמה, כאמור, סוכם שהוא ייכנס לתפקיד מפקד אוגדת עזה.