מעבדה
מעבדהצילום: איסטוק

ח"כ מירב בן ארי הודיעה במכתב לחברי וועדת הבריאות בכנסת ולשרים גלנט, לוין, ובוסו, כי החליטה לגנוז את חקיקת חוק ההמשכיות.

בן ארי ניסתה לקדם מהלך במסגרתו יוכלו הוריו ובת זוגו של נפטר או חלל צה"ל להורות להסתייע בנפטר לצורך הולדה וזאת ללא צורך בהסכמתו מראש של הנפטר או החלל.

ראשי הארגונים 'בוחרים במשפחה' ו'בצלמו' ניהלו מאבק נגד ההצעה המנוגדת להלכה.

מיכאל פואה, יו"ר בוחרים במשפחה מסר: "מירב בן ארי ניסתה בחסות המלחמה לגזול את פרטיותם המקודשת של חללי צה"ל יחד עם כל הגברים בישראל. יחד עם ארגון בצלמו וגורמים נוספים הצלחנו לשכנע את חברי הכנסת לשמור על כבודם וזכויותיהם של גברים שלא יגזלו אותם ללא הסכמתם המפורשת כדי להביא יתומים לעולם".

"הזכות של ילד לאבא ואמא היא זכות יסוד ואין לשלול אותה בגלל רצונות להנצחה", הוסיף.

לערוץ 7 הסביר פואה כי "הנקודה שהחוק התחיל איתה היא שאפשר לעשות שימוש בזרעו של נפטר - ללא הסכמתו. הצענו שמי שרוצה - שיחתום מראש ואז זה יתאפשר. אנחנו מכבדים את מי שרוצה - וזה רצונו. לא בעד אבל איננו כופים את דעתנו".

"נותרה מחלוקת סביב השאלה מה קורה אם בת הזוג רוצה לעשות מהלך של המשכיות - האם היא תזדקק לחתימה. אנחנו אמרנו שזה חייב להיעשות רק בחתימה מראש. אם מירב בן ארי לא היתה מתעקשת בנושא - החוק הזה כבר היה יכול לעבור ולפתור בעיות גם של משפחות שנפגעו כתוצאה מהמלחמה הנוכחית", דברי פואה.

הרב ליאור שגב, יועץ ופוסק במכון פוע"ה אמר: "אנו מחויבים למציאת פתרון לנושא כאוב וחשוב זה, לצד נושאים רבים בתחומי הפריון והמשפחה. במהלך הדיונים התברר כי מדובר בהליך כירורגי הכולל קצירת איבר מהנפטר, דבר המתאפשר על פי ההלכה ולפי חוק האנטומיה והפתולוגיה, אך ורק אם יש הסכמה מראש של הנפטר".

מייקל לוי יו"ר אבות למען צדק מסר: "הניסיון לעגן בחוק גניבת זרע מגופם של גברים מתים בישראל, תוך פגיעה בזכויות אדם ושימוש ציני בצערם של משפחות ראוי לכל גנאי. הגיע העת לעצור את רמיסת זכויותיהם של גברים, אבות ובנים בחסות תפיסות פרוגרסיביות. ובעיקר, תוהה מה היה השיח בתקשורת ובחברה, לו היו קוצרים ביציות מ-100 נשים רק בגלל דרישת הבעל. אני מברך על ההחלטה לגנוז את החוק שלו היה מתקבל היה ככתם לדיראון עולם בספר החוקים של מדינת ישראל".