יהודה ולד, מנכ”ל מפלגת הציונות הדתית
יהודה ולד, מנכ”ל מפלגת הציונות הדתיתצילום: ערוץ 7

תקציב המדינה שאושר אתמול נועד להתמודד עם הוצאות המלחמה שנכפו על הכלכלה וחייבו לבצע שינויים משמעותיים בתקציב.

לצד הגידול ההכרחי בהוצאות הביטחון, ישנם גם צרכים אזרחיים חדשים הנובעים מהמלחמה. התקציב נותן מענה להוצאות אלה, תוך שמירה על אחדות העם ושמירה על מסגרות ואחריות כלכלית.

בגדול האמירה של סמוטריץ' הייתה- אנחנו בזמן מלחמה- אני בא עם רוחב לב לצרכים הרבים וערך האחדות היא הקו המנחה. אני דורש מכולם להיכנס תחת האלונקה באופן שווה- בוצעו קיצוץ רוחבי בכל המשרדים ובכל המגזרים. וכן, כדי לא ליצור מלחמות ומאבקים פנימיים אנחנו נותנים לכולם - יש תקציב לתיאטרון הבימה ובית ליסין ויש תקציב לזהות יהודית.

קחו קצת מספרים שתבינו את האירוע -

תקציב המדינה גדל בכ-70 מיליארד שקל. מתוכם למערכת הבטחון 55 מיליארד, פינויים של אזרחים מקווי עימות – כ-4 מיליארד, תשלומי ביטוח לאומי ומענקים – כ-3 מיליארד. 9 מיליארד למילואמיניקים ומשפחותיהם, הקמת מנהלת תקומה לשיקום העוטף כ-2 מיליארד . גופי ביטחון אזרחיים – כ-2 מיליארד , תכניות לתמרוץ שוק הנדל"ן, שוק ההייטק, וצפון הארץ – כ-3 מיליארד. הרחבת שירותי הרווחה – כמיליארד .וכן מיליארד שח לבריאות הנפש, 3 וחצי מליארד למיגון ישובי הצפון, ומיליארד למרכיבי בטחון ביהודה ושומרון.

בנוסף, ישולמו פיצויים מקרן מס רכוש בסך של 23 מיליארד ₪ - פיצויים לעסקים בכל רחבי הארץ על אובדן הכנסות בשנת 2023 ופיצויים לאלו שרכושם והכנסותיהם נפגעו בקווי העימות.

ונכון בשביל להביא את הכסף הזה הפעילה הממשלה קיצוץ רוחבי על כלל המשרדים, הקפאת גיוסי כוח אדם וקיצוצים בכספים קואליציוניים.

כל מנכ"ל או מנהל שניהל פעם תקציב של ארגון ומוסד יודע- השמיכה קצרה, הכל כמובן חשוב, אבל מי שיש לו אחריות חייב להתנהל נכון ולתעדף דברים, ולא משנה אצל מי תקצץ או תוריד הוא יכעס ויבקר אותך. אף פעם אין מצב שכולם יהיו מרוצים.

וכשמדובר בשר אוצר של מדינה ועוד בזמן מלחמה ועוד עם כיפה סרוגה על הראש זה מורכב עוד יותר, אין לך שניה של חסד, התקשורת ומחרחרי השנאה והפילוג יחד עם בעלי אינטרסים כאלו ואחרים יבקרו וייצרו לך דה-לגיטמציה כל רגע ורגע.

תחשבו על זה- יש מאות אלפי חיילי מילואים, מאות אלפי בעלי עסקים שנפגעו, עשרות אלפי תביעות נזק ורכוש. היה צריך לטפל ולהשיג תקציבים לכולם תוך זמן קצר תחת אש, מספיק שהרוב המוחלט מקבלים מענה מצויין ורק אחוז אחד מהם בטעות נופל בין הכיסאות או יש לו בעיה מסוימת שמקשה לסייע לו ודורשת התייחסות מיוחדת- זה אלפי אנשים שכועסים וזה הפוסט שעולה, זו הכתבה שמפורסמת בחדשות זה יוצר לעיתים תחושה שהכל רע והכל לא עובד,

אבל האמת שונה.

בסופו של יום עבר ברוב גדול תקציב מדינה אחראי וטוב. מדינת ישראל מתנהלת כלכלית בצורה יציבה ומקצועית. אין עוד שר אוצר בהיסטוריה שהעביר כך 4 תקציבי מדינה בזמן כל כך קצר.

ועוד מילה על פייק ושיסוי סביב הכספים הקואליציונים. זוכרים את המשרד של אורית סטרוק שהייתה תחת מתקפה תקשורתית- אז הנה האמת- כספי המשרד קוצצו בצורה דרסטית.

ואתם יודעים לאיפה הכסף שנשאר הולך? 133 מיליון ש"ח עבור שכר לימוד למכינות הקדם צבאיות, כן אלו שבונות את דור הלוחמים הבא של צה"ל, לחטיבה להתיישבות 92 מיליון שח שבערך 40% לגליל, 35% נגב 25% יו"ש. כמו כן החטיבה עוסקת היום רבות בשיקום עוטף עזה במסגרת מנהלת תקומה.

לגרעינים משימתיים בכל רחבי הארץ – פעילות שוטפת שמתקיימת כל שנה. גרעינים של חילונים, דתיים, חרדים, ערבים, דרוזים, עולים- 51 מיליון ש"ח,

34 מיליון עבור פעילות שמירה על שטחי C ביו"ש מפני פרויקט ההשתלטות הרשות פלסטינית.

10 מיליון תקציב ייחודי למרכיבי ביטחון בהתיישבות הצעירה לאור המלחמה. ישובים שלא מתוקצבים כמו שאר הישובים ע"י משרד הבטחון וזה הדרך של צה"ל לשמור עליהם.

למה זה נקרא קואליציוני כל הדברים החשובים האלה? למה תיאטרון הבימה זה לא קואליציוני ומכינה קד"צ זה כן? סתם זה אירוע שהוא עיוות היסטורי בעייתי.

המשרד למשימות הלאומיות שמעביר כסף למכינות הקדם צבאיות, לשרות הלאומי וליישובי העוטף בשביל צרכי המלחמה זה סיבה לקמפיין שנאה ופילוג?

ביחד ננצח זה לא סתם סיסמא, זה מהות חיינו, טוב אם כולנו נסגל לעצמנו מעט עין טובה ואחריות לאומית, בעז"ה נעשה ונצליח.