האירוע
האירועצילום: ללא

הממשלה מגבירה מאמצים להבאת עובדים זרים לענף הבנייה. המהלך להבאת הפועלים והכשרתם כולל פעילו משותפת עם תאגידי כוח האדם לעובדים זרים בענף הבנייה וההסתדרות הלאומית באמצעות "עמית", המכשירה את העובדים ודואגת לזכויותיהם.

כדי לציין את שיתוף הפעולה ואת המאמץ המשותף שכבר התחיל להביא תוצאות עם הגעתם של אלפי פועלים מהודו וסרי לנקה, התקיים במודיעין אירוע חגיגי, בסימן קבלת מהגרי עבודה בישראל, תחת הכותרת "בונים את ישראל".

באירוע נחנך מרכז ההכשרה החדש של ההסתדרות הלאומית ועמית עבור עובדי הבנייה הזרים.

גיל דמתי, מנכ"ל עמית, אמר כי "הגעת העובדים הינה פרי של עבודה מאומצת של כלל הגורמים ההסתדרות הלאומית, הממשלה והמעסיקים".

שר השיכון, יצחק גולדקנופף, הוסיף: "בשמחת תורה חוותה ישראל את אחד האירועים הקשים בתולדותיה. למלחמה יש השלכות רחבות על המשק. משרד השיכון עובד מסביב לשעון, העברנו שתי החלטות להגדלת מכסת העובדים הזרים ובימים אלה עובדים על החלטה נוספת בנושא. אנחנו עושים הכל להביא מקסימום עובדים זרים במינימום זמן, כדי למנוע התייקרות בשוק הדיור".

שר הפנים, משה ארבל, ציין כי "יחד עם מנהל האוכלוסין נשגיח שלא עובדים במקומות מסוכנים. צריכים לדאוג לכלכלה הישראלית אבל לפני זה לדאוג לחיי אדם. ההסתדרות הלאומית עושה רבות לרווחת העובדים ותודה על כך".

שר העבודה, יואב בן צור הודה למארח יו"ר ההסתדרות הלאומית יואב שמחי ואמר: "מאז 7.10 ישראל נמצאת בתקופה מהקשות בתולדותיה. המצב של מחירי הנדל"ן אינו טוב, בהמשך למצב המלחמה עם מחסור בידיים עובדות. האטת קצב הבנייה תגרום להאמרת מחירי הדיור - ואם לא ניתן מענה נעמוד בפני שוקת שבורה".

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, יעקב אשר, הזכיר כי "ההתכנסות אינה שמחה, זהו כנס חירום. כשביקשנו שישחררו מההסכמים הבילטרליים כי זה לוקח המון זמן - אמרו לנו שאי אפשר. את תחום הבנייהקשה יותר לשקם מאשר חקלאות. אשמח יותר כשאראה 10,000 עובדים ואני מניח שנראה בשבועות הקרובים את המכסה הזאת. הגורם המשמעותי ביותר על יוק" המחייה הוא הדיור. המשכנתא הלוחצת יכולה לגרום לאנשים לוותר על אוכל".

יו"ר ההסתדרות, יואב שמחי, סיכם: "התנאים של העובדים הזרים השתפרו מאוד לעומת לפני עשור. היום הכל דיגיטלי, גם הקליטה שלהם, ויש מי שמדבר בשפתם".