תא"ל דן גולדפוס
תא"ל דן גולדפוסצילום: דובר צה"ל

תא"ל דן גולדפוס, מפקד אוגדה 98, שעורר סערה לאחר שמתח ביקורת על התנהלות המערכת הפוליטית, סיפר לחייליו לפני ארבעה חודשים על שיחה אישית שקיים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בתחילת המלחמה.

בהקלטות של גולדפוס שפורסמו בחדשות 12 הוא נשמע מספר על השיחה הנוקבת שקיים עם נתניהו. "כמה ימים אחרי השבת הזו הגיע ראש הממשלה לבקר בביל"ו. התלבטתי מאוד מה אני אומר לו. החלטתי על שלושה מסרים שהם חשובים לי. אמרתי לו: רה"מ, לפני המלחמה הזו שאנחנו נכנסנו אליה עכשיו, היינו במלחמה אחרת. היינו במלחמה שבה הרגנו אחד את השני. קרענו אחד לשני את הלב. דיברנו בצורה לא מכובדת כלפי אנשים. זה לא יכול להתקיים. אנחנו לוחמים, נילחם. נילחם לאן שיטילו אותנו. אבל אנחנו רוצים לדעת שאנחנו חוזרים אחרי המלחמה הזו למקום אחר. לא עוד מלחמה פנימית. לא עוד כאלה שקורעים אחד לשני את הגרון".

"המסר השני שאמרתי לו - תפסתי לו את היד חזק ואמרתי לו: ראש הממשלה, תסתכל לי בעיניים. אני יודע שראית את הרכבים האלה כשנכנסת לביל"ו, כל טורי הרכבים. אי אפשר לפספס אותם. מאות רכבים, קילומטרים של רכבים. אלה אנשי המילואים שלא הייתי צריך יותר מלעשות ככה, והם הגיעו. אף אחד לא היסס לשנייה. אלה אנשי המילואים, תעודת הביטוח של מדינת ישראל - חברתית וצבאית".

גולדפוס דיבר עם ראש הממשלה גם על חשיבות האחדות. "אמרתי לו: ראש הממשלה, אתה יודע אנגלית, זו שפת האם שלי. אני אנסה באנגלית להגיד לך שלוש מילים: Make it worth. שזה יהיה שווה. וגייסתי את הידע הכללי שלי, וניסיתי ואמרתי לו משפט בלטינית שזה Ex unitate vires, שזה אומר 'מתוך אחדות בא הכוח'. אני מאמין גדול באנשים, אני מאמין גדול בנו, אני יודע שאנחנו ננצח כל דבר שיהיה מולנו".

מפקד האוגדה סיפר בשיחה כי נשאל על ידי החיילים בגדודים אם הוא סומך על הדרגים שמעליו. "היינו בסרט הזה ב-2006. דקרנו אחד את השני בגב. כל אחד מאחורה ידע טוב יותר מזה שמעליו. כולם. אני לא מתכוון להיכנס לאירוע הזה. אני לא הולך לחזור למקום הזה. אני מתעסק ב'כאן ועכשיו', במוכנות שלנו למלחמה", השיב.

"המחשבה שתמיד המפקד נותן את הכוח לפקודים, זה ככה וככה, למטה-למעלה. ככה מפקדים מתעוררים בבוקר, מסתכלים על הפקודים שלהם, רואים את העוצמה בעיניים ומקבלים את הכוח לקבל החלטות. אז זה מה שאני מתכוון לתת למקבלי ההחלטות מעלינו. להסביר להם שיש לוחמים, מוכנים לקרב, מוכנים לנצח".

אתמול פנה גולדפוס מנהיגים משני צדדי המפה הפוליטית וביקש להעביר להם מסר. "אני מקווה שיוכלו למצוא זמן להקשיב לליבו של לוחם שנלחם מ-7 באוקטובר ביום שבת הארור. מאז לא הפסקתי להילחם לשלוח לוחמים וללכת איתם לעבר האש. אנחנו נחושים לנצח. נחושים להביא הביתה את החטופים. נחושים להמשיך בכל דרך שנצטרך את הביטחון לישראל ואזרחיה".

"לקחנו בעבר ובהווה אחריות על כל מעשינו - לא נברח מאחריות. אנחנו מרכינים ראש לנוכח הכישלון המהדהד ב-7 באוקטובר, אבל ממשיכים קדימה. אבל אתם חייבים להיות ראויים לנו, חייבים להיות ראויים לאותם לוחמים שקיפחו את חייהם. ראויים לאותם לוחמי מילואים שלא מעניין אותם. אתם חייבים לוודא שלא נחזור ל-6 באוקטובר שכל המאמץ והקורבן לא היו לשווא", הוסיף.

"תשימו לכם את זה טוב טוב בראש בכל שעה. אני מבקש מכם להיות ביחד מאוחדים, לדחוק את הקיצון ולאמץ את הביחד. תמצאו את הביחד והמחבר. מצאנו את זה בשדה הקרב ואנחנו לא מתכוונים לוותר על זה. תעשו שזה יהיה שווה", דברי תא"ל גולדפוס.

בעקבות זאת נקבעה לו שיחת הבהרה עם הרמטכ"ל ודובר צה"ל פרסם הודעה בה נכתב: "דבריו של תא"ל גולדפוס לא אושרו עם מפקדיו, הוא יזומן לבירור".