יעל היבש, ממקימות פורום נשות אנשי הקבע, חיה כבר 15 שנים לצד בעל שמשרת בצבא ונמצא בבית מעט מאוד.

"אני אם לארבעה ילדים בגילאי שנתיים עד 12 ונשואה לסא"ל ש'. אני אשת חינוך, מרצה, הקמתי עסק חדש לפני שנה ואני חיה את חיי הקבע כבר 15 שנים ‫מבחירה ובשמחה", היא מספרת בראיון לערוץ 7.

לדבריה, "בכל שלב בדרך, ‫כשהייתה לנו התלבטות ‫אם להמשיך או להפסיק, ‫תמיד זו הייתה בחירה ממש משותפת. איש קבע הוא לא לבד. ‫יש מאחוריו אישה, ילדים, משפחה שתומכת ומחזקת. אני גם לגמרי לוקחת קרדיט על כל ההצלחות שלו. אני מרגישה שאני מאפשרת לו את השקט הזה בשביל ללכת לעשות את העבודה שלו כמו שצריך - והתחושה הזאת רק התעצמה עכשיו בתקופת המלחמה".

היא מציינת שמשפחה של איש קבע, מתקיימת בהרבה חוסר ודאות, והמלחמה החריפה את המצב הזה. "בן זוגי לא בא כל יום הביתה, הוא יוצא שבתות, מדי פעם אפטרים, יש הרבה הקפצות. משפחת קבע כוללת הרבה חוסר ודאות - אבל זה חלק ממשהו שנלקח בחשבון. אנחנו בוחרות לעשות את השליחות הזאת, אנחנו יודעות שאנחנו חיים של הקרבה".

"עד היום, כשהוא יצא הביתה אני יודעת שיש איזון ואני יכולה להתנהל בקריירה שלי ולהיות שקטה לגבי הבית. ב-7 באוקטובר האיזון הזה הופר", מוסיפה היבש.

המצב הזה הוביל לשיח שבעקבותיו הוקם הפורום. "הקמנו את הפורום הזה ‫לפני שלושה חודשים - חודשיים לתוך המלחמה. זו היתה תקופה מורכבת מבחינתי. הוא לא יצא 13 שבתות, ראיתי אותו מעט מעט ודיברנו מעט מאוד. כולנו הבנו שזה מצב של מלחמה. בקבוצה של נשות קבע עלו כל מיני תחושות משותפות ושאלות לגבי ההתמודדות עם המצב לאורך זמן".

"החלטנו שבע נשים, שזיהו את הקושי, להקים את הפורום שפועל בשלושה מישורים: בכנסת אנחנו נפגשות עם שרים וח"כים, עובדות בשיתוף פעולה עם הצבא, ואנחנו מגיעות כמה שאפשר לתקשורת - במטרה להביא את משפחות הקבע למודעות. אנחנו מבקשות לקבל מעטפת שתאפשר לנו להמשיך להיות הגב החזק של משרתי הקבע. כי כבר מזמן הבנו שמשרת קבע שיש לו גב חזק ובית חזק יכול לעשות את התפקיד שלו לאורך יותר זמן".

"הפעילות בפורום נותנת לי כוח ותקווה", מדגישה היבש. "אני גאה להיות קול לכל כך הרבה נשים שלא יכולות להיחשף אבל חשות את הקושי. זה גם נותן לי תקווה שדברים ישתנו ויבינו את המקום של נשות משרתי הקבע. אנחנו תמיד משתדלות לבוא מהכיוון החיובי".

ומה החזון שלה? "החזון האישי שלי הוא שבן הזוג שלי יעשה כמה שיותר טוב את המשימה שלו, שאצליח לתת כמה שיותר גב, שהילדים שלי יגדלו כמשפחת קבע ויהיו עם גאווה רבה כי הם בחיים של שליחות".

"לגבי הפעילות של הפורום ההצלחה תהיה כשנקבל הכרה והוקרה. יש כבר עכשיו תוכנית שמשרד הביטחון העביר למשרד האוצר. בינתיים מסרבים לאשר אותה אבל אנחנו מלאות תקווה שזה יקרה ושיבינו את הצורך העמוק והחשוב בלתת את הגב הזה למשפחות הקבע", היא מסכמת.