נתניהו ואולף שולץ
נתניהו ואולף שולץצילום: קובי גדעון, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא דברים הערב (ראשון) במהלך הצהרה משותפת עם קנצלר גרמניה אולף שולץ.

"אנחנו מעריכים את הידידות והתמיכה של גרמניה בזמנים הקשים האלה. אנחנו עושים מאמצים להגדיל את הכנסת הסיוע ההומניטרי דרך האוויר, הים והיבשה - אבל הבעיה המרכזית היא חלוקת הסיוע ברצועה", אמר נתניהו.

הוא הוסיף כי "מרגע שהוא נכנס לעזה הוא נגנב על ידי חמאס. האחריות על ההרס ועל הנפגעים האזרחים היא של חמאס. הסכמנו שיש לחסל את ארגון הטרור. לא יהיה עתיד לעזה, לשלום או לישראל אם חמאס יישאר במקומו. היום שאחרי חייב להיות היום שאחרי חמאס".

הקנצלר, שמבקר בפעם השנייה מאז תחילת המלחמה בישראל, אמר כי "ישראלים רבים נמצאים בשבי חמאס. יותר מ-160 ימים שהם סובלים ורחוקים מיקיריהם. מהיום הראשון היה ברור שלישראל יש את הזכות להילחם ולהגן על עצמה מול חמאס. מטרת ישראל בלחימה היא מוצדקת, אבל לא נוכל להתעלם מהאזרחים בעזה".

על פעולה ישראלית ברפיח אמר כי "יש לכך היגיון צבאי, אבל ככל שהמלחמה נמשכת המצב מידרדר וישראל מאבדת מהתמיכה. יש לשקול צעדים הומניטריים. לאן ילכו שני מיליון אזרחים? אנחנו לא יכולים לעמוד מהצד ולראות אזרחים פלסטינים סובלים".

ראש הממשלה נתניהו התייחס גם לשיח בקהילה הבינלאומית לגבי שלום במזרח התיכון. "ישראל רוצה שלום. כל הישראלים מתפללים לשלום. אנחנו סובלים את השלכות המלחמה - כאומה וכפרטים. מחיר המלחמה ידוע לנו היטב, ואנחנו מאמינים שהמפתח לשלום הוא ביטחון. אם יציעו לנו הסכם שלום שבו ישראל לא תוכל להגן על עצמה - השלום ילך אחורה. הבטחתי לקנצלר גרמניה שהיעד שלנו בחיסול גדודי החמאס ברפיח הולך יד ביד עם עזיבת האוכלוסייה האזרחית. נאפשר להם לעזוב".