התפרעויות בעכו
התפרעויות בעכוצילום: Roni Ofer/Flash90

המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה הגישה לבית המשפט העליון ערעור על גזר הדין והכרעת הדין בעניינו של חסן עיד, אשר לקח חלק בסדרת התפרעויות ובהצתה במלון אפנדי בעיר עכו במהלך אירועי "שומר חומות".

בפרקליטות מבקשים לערער על קביעת בית המשפט לפיה מעשיו ובהם הטחת אבנים לעבר דלת המלון, שבירתה והצתתה, מהווים היזק לרכוש בלבד וכי ההצתה שביצע אינה מהווה מעשה טרור כהגדרתו בחוק המאבק בטרור, וכי לא בוצעה במסגרת התפרעות.

"הפרקליטות סבורה כי במעשיו הוביל הנאשם להסלמה ברף המעשים של המתפרעים במקום, כאשר בהמשך אותו ערב, נגרם מותו של אבי הר אבן ז"ל כתוצאה מהצתה אחרת באותו המקום", נאמר בהודעה יצאה מטעם משרד המשפטים.

בכתב האישום תואר כיצד במהלך אירועי "שומר חומות" הגיע עיד בסמוך למלון אפנדי בעיר העתיקה בעכו כשהוא רעול פנים, והצטרף למתפרעים אשר שהו במקום. הנאשם יידה אבנים לעבר דלת המלון והביא לשבירתה. לאחר מכן שפך נוזל דליק משני צידי דלת המלון והצית אותה. בעקבות כך פשטה האש באזור הדלת והכניסה למלון ובתוך חדר הקבלה. לאחר מכן נמלט הנאשם מן המקום. בהמשך מתואר כיצד לאחר מכן ניסו גם אחרים שנמנו על ההמון המוסת להצית את דלת המלון וכיצד בהמשך אותו לילה נכנסו מתפרעים אחרים למלון, זרעו בו הרס רב, בזזו רכוש וכן הציתו בו אש, אשר כתוצאה ממנה נגרם מותו של אבי הר אבן ז"ל, ששהה במלון באותה עת. כלל המעשים גרמו לנזקים בשווי של כשני מיליון שקלים.

בגין אירועים אלה ביקשה הפרקליטות להאשים את עיד במעשה טרור של הצתה ובהתפרעות שסופה נזק ממניע גזעני.

בית המשפט המחוזי בחיפה קבע כי מעשיו של הנאשם לא היו חלק מההתפרעות בסמוך למלון, וראה בניפוץ הדלת כמעשה נפרד ממנה, שכוון נגד רכוש.

כמו כן קבע בית המשפט כי עבירת ההצתה בה הורשע המשיב אינה "מעשה טרור" כהגדרתו בחוק המאבק בטרור, משום שלא הוכח כי מעשה זה נעשה במטרה לעורר פחד או בהלה בציבור. בהמשך לכך נגזרו על עיד חמש שנות מאסר.