הרבנות הראשית
הרבנות הראשיתצילום: Flash90

בארגון רבני צהר מצטרפים לביקורת על קידום חוק הרבנים בזמן מלחמה וקראו לקדם מהלכים עם הסכמה רחבה.

"בעיצומה של מלחמה, בשעה שבה עם ישראל זקוק יותר מכל לאחדות, ולקירוב לבבות ישנם פוליטיקאים שמנצלים את המולת המלחמה כדי לקדם חוק מפלג", אמרו בארגון.

עוד הוסיפו: "במקום לקרב את עולם הרבנות אל הציבור, מקדמים חוק שיעצים את שלטון הפוליטיקה ברבנות, ויבטיח כי מרבית הרבנים יהיו כאלה שלא הם ולא ילדיהם שירתו בצבא, ובכך יגדל הקרע בין התורה לבין עם ישראל".

"צריך ללמוד מניסיון העבר - מהלכים בעלי משמעות רחבה צריכים להתקבל בהסכמה רחבה. אנו קוראים למנהיגינו לנהוג באיפוק בעת הזאת, ולבחון מה יקדם אהבה ואחדות בעם, ערכים ציוניים משותפים ורבנות מחוברת".

מדובר בהצעה שזכתה לשם 'חוק הרבנים' שהגישו ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית) וח"כ ארז מלול (ש"ס) והייתה אמורה לעבור במליאת הכנסת לאחר החגים אך עקב מלחמת חרבות ברזל התעכב קידומה.

על פי ההצעה, רבני הערים ייבחרו על ידי גוף בוחר שבו מוקד הכוח יהיה נתון בידי השר לשירותי דת ולא בידי ראש העיר. באופן זה, נטען, יואץ מינוי הרבנים.

מוקדם יותר, סיעת הימין הממלכתי יחד עם סיעת המחנה הממלכתי החליטו להטיל וטו על המשך קידום הצעת חוק שירותי הדת היהודיים - מהלך שימנע בחירות לרבני עיר, רבנים אזוריים, רבני יישוב ורבני שכונות.

ח"כ זאב אלקין הודיע על ההחלטה ליו"ר הקואליציה ח"כ אופיר כץ.

גורמים בכירים במפלגת הציונות הדתית טענו בתגובה כי למפלגות אין אין זכות וטו על המשך קידום הצעת חוק רבני ערים משום שהיא פרטית ואינה ממשלתית. לדבריהם, רק בהצעות חוק ממשלתיות, עומדת לגנץ זכות הווטו.