עמיחי אליהו
עמיחי אליהוצילום: ערוץ 7

השר עמיחי אליהו מסביר הבוקר (שלישי) בשיחה עם ערוץ 7 מדוע הוא שבע רצון מהחלטת הקואליציה להקפיא את 'חוק הרבנים' שאמור לאפשר מינוי רבני ערים.

"ונהפוך הוא", פותח השר אליהו ומסביר עד כמה משמעותי המהלך מבחינתו. "היום כששמעתי שביטלו את החוק הלכתי ונתתי חיבוק לאלעזר שטרן וזה לא משהו שגרתי. אני לא יודע מה עבר בראש של בצלאל סמוטריץ', שמחה רוטמן, וכל החבורה בציונות הדתית שהובילה את החוק הזה. את ש"ס אני בהחלט מבין כי החוק נותן להם כוח למנות את כל הרבנים במדינת ישראל וכאילו תפור עבורם".

"מה עבר לרוטמן ולסמוטריץ' בראש?", תוהה השר אליהו. "הם אנשים חכמים. כך בונים את הרבנות במדינת ישראל בדילים מתחת לשולחן? כך אנחנו רוצים שתראה הרבנות? שאנחנו נלחץ עליהן במקומות אחרים על מנת שנוכל למנות רבנים של הציונות הדתית? זה נזק לשנים ארוכות".

את הצעת החוק הוא מגדיר "עבודה בעיניים". "פירקתי את החוק לטבלה מסודרת וראיתי את ההזיה. זה חוק שנותן לשר הדתות מש"ס יכולת כמעט מוחלטת למנות כל רב עיר שהם רוצים - בלי שאף אחד יכול להתנגד. ש"ס לא צריכים אפילו לדבר עם ראשי הערים לפני שתמנה רבנים ואין לציונות הדתית שום יכולת להשפיע".

"יש רבנים מעולים של ש"ס אבל עדיין יש לנו תפיסת עולם משלנו - שמדברת תורה יחד עם ציונות וארץ ישראל. למה שנוותר על זה? נניח שהצלחנו להשיג סיכומים על מינוי רבנים מסויים - ש"ס לא יוותרו על הרבנים הספרדים. אני רוצה את הציבור המסורתי יחד עם הציונות הדתית ואנחנו מראש מוותרים על החיבור בין הציבורים הללו. מי הירשה לסמוטריץ' ללכת למהלך הזה? אין לו מנדט לכך", הוא אומר.

לדעתו, מהלך חקיקה שיעביר את מרכז הכוח למינוי רבנים לש"ס, יהיה בכייה לדורות. "זה קונספציה הזויה שמפקירה את הרבנים. יש לנו אחריות לכל עם ישראל. מי שרוצה לעשות הסכם שיעשה אותו כמו בוועדה למינוי דיינים - שאני יודע ששליש הם רבנים מהציונות הדתית - והכל יהיה על השולחן. אם ש"ס יוכלו למנות את כל הרבנים - לא תהיה שום יכולת להשפיע על זהות הרב הראשי וממילא הידיים שלנו יהיו קשורות. גם אם הם יתנו בטווח הקצר רבנים לציונות הדתית - בטווח הארוך של עשרים ושלושים שנים לא נוכל לשנות את המצב שיווצר".

"אי אפשר להפקיר את הרבנים. מה אנחנו משדרים לאברכים שלומדים רבנות? שאין להם שום סיכוי להתמנות לרב עיר או למשרה רבנית אם לא נדע בעתיד לעשות עבורם דיל פוליטי מאחורי הקלעים? זו הזיה. טוב שהחוק נפל, ודאי בתקופה הזו שאנחנו בעיקר מעבירים חקיקה בהסכמה, ואני שמח שקונספציה לא צלחה ומקווה שנוכל לעצור אותה לתקופה ארוכה", מסכם השר אליהו.